Moda

Kot artık Türkiye'de üretilecek...

Kot artık Türkiye'de üretilecek...

DENlMDER Başkanı Nedim Özbek, Avrupalı büyük denim firmalarının stok maliyetlerinin artması nedeniyle üretimlerini Çin'den Türkiye'ye kaydırdıklarını söyledi. Özbek, daralan kapasite kullanımlarının hazirandan itibaren eski hale geleceğini dile getirdi.

Kot artık Türkiye'de üretilecek...
Global ekonomik kriz, Türk denim (jean) üreticilerine fırsat kapısı açtı. Avrupalı büyük denim firmaları, kriz yüzünden stok maliyetleri artınca üretim siparişlerini Çin'den Türkiye'ye kaydırdı, Türkiye Denim Sanayici ve işadamları Derneği (DENlMDER) Başkanı Nedim Özbek, dünyada krizin başlamasıyla birlikte Avrupa'daki büyük denim firmalarının ve mağazalar zincirinin daha önce Çin'e yaptırdıkları üretimlerini durdurduklarını belirtti.

Özbek, "Avrupa'daki büyük denim firmaları, Çin'de, Uzakdoğu'da büyük adette mallar üretiyordu. Krizden sonra stok maliyetler artınca Çin'den çıkma kararı aldılar. Çin, Bangladeş, Pakistan gibi ülkelere artık üretim yaptırmak istemiyorlar. Siparişler, Türkiye'ye kaydı" dedi. Özbek, kendilerinin en fazla üç hafta içinde mallan teslim ettiğini belirterek, "Bu avantajımızın farkında oldukları için denimde Türkiye'ye dönüş başladı. Dönüşler başladıktan sonra 6'ncı aydan itibaren kapasiteler tekrar eski haline gelecektir" diye konuştu.

DUDAK ISIRTIYORUZ
Türk denim üreticilerinin kar elde etmemelerine rağmen, müşteriyi kaçırmamak ve işçi çıkarmamak adına üretime devam ettiklerini belirten Özbek, şunları söyledi: "Siparişlerin Uzakdoğu'dan Türkiye'ye dönmesi bizim için büyük avantaj, ama bu avantajımızı sürdürebilmemiz için hükümet sektöre yönelik teşvikler hazırlamalı. Hazır giyim sektörü Türkiye'nin açığını kapatabilecek güçte bir sektör, dünyada rakiplerine dudak ısırtan bir konuma geldi. Dünya ülkelerine en kaliteli ürünü istedikleri fiyattan yapabiliyoruz. Köklü önlemler alınırsa ekonominin çarkları dönmeye başlar. Sigorta prim yükü yüzde 42'lerden yüzde 20'lere çekilmeli, girdi maliyetleri düşürülmeli."
Yayın tarihi: 30.03.2009
1201
dahafazlası
YORUMLAR

Üretimin Çin'den Türkiye e geçmesi hem ekonomimiz için çok olumu,hem de Çin de üretilen bir şeyi kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir haber.

ebrubilgili 05.05.2009 13:54:01
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.