Moda

Korsenin moda dünyasındaki yolculuğu

Korsenin moda dünyasındaki yolculuğu

Bir dönem kadınların fazlalıklarını saklayan korseler, bu sezon vazgeçilmez stil parçalarından. Korseler sadece güzel görünmenizi sağlamıyor, aynı zamanda sizi kum saati formuna sokarak, çok da seksi görünmenizi sağlıyor.

Korsenin moda dünyasındaki yolculuğu
1900'lü yıllarda çelik korseler vardı. 16. yüzyılda korseler silindir biçiminde tasarlanmıştı, Viktoryen döneminde de korselerin tek amacı, kadınların belini daha ince göstermekti. 20. yüzyılla beraber bu korselerin kadınların sağlığına zararlı olduğu ortaya çıktı ve bunların yerine elastik kumaşlardan yeni korseler tasarlanmaya başladı.

Daha sonra korselerin yerini, fazlalıkları saklayan kalın kemerler aldı. 1939 yılının unutulmaz filmi "Rüzgar gibi geçti"de baş kadın kahraman Scarlett O'Hara'nın korse giymesi, korse furyasını yeniden alevlendirdi.

En seksi kıyafet korse!

50'lerde şov dünyasında
1950'li yıllara gelindiğinde ise, korseler dansçıların favori kostümlerindendi. Şov dünyasında yer alan kadınlar lame rengi korselerle, görünümlerine ve danslarına seksilik katıyorlardı. Savaş döneminden sonra ince bel yeniden moda olunca, 50'li yılların tasarımcıları korseleri elbiselerin içine dikerek, sadece dansçıların değil, fazla kilolarını saklamak isteyen herkesin korse giymesini sağladılar.

70'li yıllarda ünlü tasarımcı Vivienne Westwood bir korse tasarlayarak, korseleri ilk defa dış giyimde kullandı.

90'lı yıllara gelindiğinde ise Thiery Mugler ve Maison Martim Margiela gibi tasarımcıların da etkisiyle korseler yeni bir fütüristik akımın öncüsü oldular. Madonna'nın 'Blonde Ambition' filminde giydiği Jean-Paul Gaultier imzalı korse, korselerin iyice popüler olmasına neden oldu.

Şimdi korseler hem seksi hem de gerçek bir fetiş!

Bu sezonda da Miccua Prada'dan Mark Fast'a kadar hemen hemen tüm tasarımcılar, şovlarında korselere yer verdiler. Özellikle Louis Vuitton'un 'Mad Man'den esinlenerek hazırladığı koleksiyon, görülmeye değer...
Yayın tarihi: 08.11.2010
2937
dahafazlası
YORUMLAR

Hakikatende harikaa

mobil kullanici 08.11.2010 22:30:53

özellikle ince beli olanlari daha da seksi gosteriyor!!!

delice 08.11.2010 10:23:02

Kosret elbiseleri ben de çok seviyorum. Hem fazlalıkları topluyor, hem de destekli giyerseniz göğüslerinizi de güzel göstweriyor.

Bellina 08.11.2010 09:36:29

korse gelmis gecmis, en femme-fatale aksesuarlardan kesinlikle!

papatya 08.11.2010 08:53:52
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.