Moda

Kadın vücudu yapısallaşıyor!

Kadın vücudu yapısallaşıyor!

Moda bambaşka bir döneme daha giriyor: Yapısallaşıyor. Şekiller, modanın en büyük belirleyicisi haline geldi. Dokular, kesimler, kumaşlar arak kadını oluşturan temel unsurlar.

Güncellenme tarihi:
Kadın vücudu yapısallaşıyor!
<br/>
Modayı tanımlamak için aslında en başa dönüp kadın üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Ama kadınla ilgili nitelemeler de, döneme göre değişiyor. Tek bir başlık altında, tarih boyunca geçerli olabilecek bir tanım yapmak mümkün değil.

Modada yapısallaşma
Kadının bugünkü belirleyicisi cinsel yaşamdan ziyade moda. Şimdi kadını, moda ve tasarımın sanat dehaları tanımlıyor. Güzelin ne olduğunu gösterirken çirkini dışta bırakıyor. Onu göstermiyor, gizliyor, belki de yok sayıyor. Bugünün modası, kadının vücut şeklinin belirleyicisidir. Böylece kadının nasıl giyinmesi gerektiği, kişiliğinin tanımlayıcısı olarak önem kazanıyor. Yine hatırlatırım ki, güzel kadın tanımı her döneme göre değişiyor. Bugün Hollywood'un gözde aktrislerinden Keira Knightley'yi 40'lı yıllarda düşünemiyorum. O yıllarda, değil büyük sinema filmlerinde, ancak light yoğurt reklamlarında rol alma şansı yakalayabilirdi. Çünkü o dönemin kadınları daha yuvarlak hatlıydı. Çünkü yapı onu emrediyordu. Ama bugün modanın tanrıları, kadına daha farklı bir şekil biçiyor: Zayıf, düz hatlı, dişi, seksi ama bir o kadar da zeki, asi, üretken ve güçlü.

Ünlü modacıların tasarımlarını ve yapısal modanın nasıl kullanıldığını görmek için tıklayın!

2010 ilkbahar-yaz modasına baktığımızda gördüklerimiz şunlar:
* Herve Leger, kadını bandaj gibi sararak siluetini daha da düzleştiriyor. Alexander McQueen (rahat uyusun), omuzlarda genişlik yaratarak belleri inceltip basenlerden dışa doğru kıvrım vererek, kadını fütüristik bir sürüngene benzetiyor.
* Givenchy'de pantolonların paçası kısalıyor. (1.60'ın üzerinde değilseniz, kesinlikle Givenchy pantolon denememenizi öneriyorum. Çünkü tam ayak bileği hizasında olması gereken pantolonlar, topuğunuza kadar inebilir. Bu da saygıdeğer moda tanrılarından Tisci'nin yarattığı kadına hakaret olur.)
* Gelelim Frida dünyasındaki kadına. Frida, Gucci sayesinde kadınların vücudunu balığa benzetiyor. Göğüslerin güçlü şekilde ön planda olduğu, bel bölgesindeki daralmayla basen bölgesi vurgulanan seksi bir kadın yaratıyor. Emrettiğini uygulayabilirseniz, kusursuzluğun tanımı sizsiniz!
* Balmain'e gelince, Decarnin kadını uzun ve oldukça zayıf. Balmain pantolonları giymek için, ince bir vücuda sahipseniz bile giyinme kabinine girerken kesinlikle aç olmalısınız.

Ünlü modacıların tasarımlarını ve yapısal modanın nasıl kullanıldığını görmek için tıklayın!

Elle
Yayın tarihi: 24.04.2010
2087
YORUMLAR

cok hooooooooooos bayıldım

elena 11.05.2010 22:21:08

hıc bana hıtap etmıyor cok kadınsı bana gore bıse yokmu

halıde edıp 11.05.2010 22:19:31
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.