Moda

Farklı olmak prestij mi kazandırıyor?

Farklı olmak prestij mi kazandırıyor?

Gösteriş merakı giyim kuşamda da kendini gösteriyor. Aşırı dikkat çeken bir giyim stili her ne kadar modanın özgür ruhunda alkışlansa da, frapanlığı bir kimlik oluşturma, isim yapma çabası olarak okumayı da ihmal etmemek gere¬kiyor belki de.

Güncellenme tarihi:
Farklı olmak prestij mi kazandırıyor?
Son zamanlarda birçok ünlü sanatçının üstünde göze çarpan karmaşık, sıra dışı, rengarenk ve çılgın kıyafetler, bizi bu abartılı ve dikkat çekici giyim tarzının ardında yatan sebepleri araştırmaya yönlendirdi. Fark edilmek, kimliğini giyim tarzı üzerinden oturtmak ya da özgürlük arzusu... İşte birçok ünlünün klasik kalıplara sığmayan tarzının anatomisi...

Giyim tarzı prestij kazandırıyor
Sürekli değişim halinde olan moda, rengarenk ve cazibeli dünyasıyla bizi sürekli satın almaya ve sahip olmaya itiyor. Amerikalı psikanalist Erich Fromm'un "sahip olmak" ya da "var olmak" diye bahsettiği ikilemin "sahip olduğum için varım" anlayışına dönüştüğünü, insanların kısa sürede alıp tükettiklerini göstererek kimliklerini oluşturduklarını ve "giyiniyorum, öyleyse varım" tavrını benimsediklerini görüyoruz.

Modayı izlemek, hoş kıyafetlerle salınmak, trendlerden haberdar olduğunu göstermek, kimliğini giyim tarzı üzerinden oluşturmak, kişiye mutluluk, özgüven ve dış görünüşüne tapınılan bir ortamda belli bir statü kazandırıyor. Fransız sosyolog Jean Baudrillard Tüketim Toplumu adlı eserinde, "Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda birey, tüketim mallarını satın almanın ve bunları sergilemenin toplumsal bir ayrıcalık ve prestij getirdiğine inanır. Böylece tüm bir toplumsal farklılaşma mantığı ortaya çıkar" diye boşuna söylemiyor..

Haberin Devamı için tıklayın!

Cosmopolitan
Yayın tarihi: 31.07.2010
1624
YORUMLAR

evet kazandırıyor ne kadar açarsan okadar çok ünlü olursun sosyete olmak kolay mı skandal videoları saymıyorum bak onlarda çıkar vivid e satarsan fiyatın 100 e katlar :)

jestem 31.07.2010 14:17:37
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.