Moda

Doğru Ayakkabıyı Bulabiliyor musunuz?

Doğru Ayakkabıyı Bulabiliyor musunuz?

Beğenerek aldığınız ayakkabılarınızı ya ayağınızı sıktığı için, ya da renginden şikayet edip giymekten vazgeçtiğiniz oluyor mu?

Güncellenme tarihi:

Ayakkabı sadece ihtiyaçtan giydiğimiz bir şey değil, şıklığımızı tamamlayan bir aksesuar artık günümüzde. Bu yüzden itiraf etmek zor olsa da biz kadınlar çoğu zaman sadece güzel olduğu için hiç rahat etmediğimiz ayakkabıları bile alıp giyiyoruz. yaptığımız bu hata sadece rahatımızı bozmuyor, ayak sağlığımızı da etkiliyor. Bunun için ayakkabı alırken daha dikkatli olmalıyız.
İşte ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken şeyler:

Doğru numaradan alın

Ayak numarasını bilmeyen kadın olmasa da rahatsız olduğu halde yanlış numara ayakkabı aldığı için rahatsız olanlar çoktur. İçine zorla ayağımızı soktuğumuz ayakkabılar veya yürürken ayağımızdan çıkıverenler... Gardıropta bekleyeceğine ya da acı çekerek giymeye çalışacağımıza mutlaka doğru numarada ayakkabı almalıyız. Aynı markayı alsanız bile ayakkabıyı denemeli ve biraz yürüyüp rahat edip etmediğinizi kontrol etmelisiniz. Ayakkabınızı uzun giyebilmeniz için bu en önemli adımdır.

Doğru duruşun önemi

Tamam, doğru ayak numarasında ayakkabınızı seçtiniz ama ayakkabının ayağınızda duruşu da çok önemli örneğin birkaç sezondur moda olan bootie'ler, eğer bileğiniz çok inceyse bilek kısmından bolluk yapar ve hiç hoş durmaz. Ya da botta kapanmayan fermuar bütün görüntüyü mahvetmeye yetebilir. O yüzden numarası kadar ayakkabının duruşuna da dikkat etmelisiniz.
Bütçenizi unutmayın

Bütçenizi bilerek alışverişe çıkın. İyi kalitede bir ayakkabı ucuz olmayabilir ama diğer ucuz ayakkabılara göre daha uzun ömürlü olur. Kimi zaman ucuza kaçmaktansa bütçenizle doğru orantılı olarak kaliteli ayakkabıya yatırım yapmak akıllıca olacaktır.

Kullanma amacınız

Ayakkabınızı seçerken ne için aldığınızı iyice belirleyin. Örneğin özel bir davet için yüksek topuklu seksi bir stiletto mu, yoksa işe giyebileceğiniz ve bütün gün üzerinde koşturacağınız rahat bir model mi? Bu doğrultuda ayakkabınızı seçmeniz önemli.
Deri olması şart mı?

Bu keskilikle kişisel tercih olmakla birlikte, deri esneme avantajından dolayı rahat olur. Ancak kumaş ayakkabılar daha serin tutacağı için, yaz aylarında daha kullanışlı olacaktır. Ama uzun süre giyeceğiniz ayakkabınızın deri olmasına ve bütçeniz de el veriyorsa el yapımı olmasına dikkat edin.

Gündelik ya da formal

Kadın ayakkabı alternatifleri o kadar geniş ki, seçmek de zor. Modeller değişim gösteriyor, hatta topuklar bile büyük değişim gösteriyor. Görünümünüzde etkili bir hava yaratmak istiyorsanız, gündelik bir kıyafet, yine gündelik bir model seçmeli ya da tam tersi formal bir davet için daha iddialı modeller seçmelisiniz.
Açık mı kapalı mı?

Yaz için rahatlığın önüne hiçbir şey geçemez. Sıcak havalarda şişen ayaklar için rahat modeller tercih edilmelidir. Ayakkabınız nefes almalı, içinde ayağınız rahat olmalıdır. Yaz ayları için açık ayakkabılar en kullanışlı modellerdir. Kapalı ayakkabıları soğuk günlere bırakmak daha akıllıca olacaktır.

Renk kullanımı

Tabii ki seçeceğiniz ayakkabının rengi de kişisel bir tercih. Ancak almak istediğiniz ayakkabıyı nelerle tamamlayacağınıza karar vermelisiniz. Bir sezonluk giyeceğiniz moda renklerden bir ayakkabı seçmektense, her zaman kullanabileceğiniz bir renk seçmek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca ten renginiz de ayakkabı rengiyle uyumlu olmalıdır. Örneğin açık renk teniniz varsa açık renk ayakkabı giymeniz hoş durmayacaktır. Siyah ve kahverengi tonlarının klasik olduğunu unutmayın.

İnternetten alışveriş

Ayak numaranızı biliyorsanız, internetten de alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca yok. Özellikle kadın ayakkabıları için internette birçok alternatif bulmak mümkün.

Geri iade koşulları

Alışverişinizi yaptınız ama memnun değilsiniz. Eğer dışarıda giymediyseniz, ayakkabınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak mutlaka iade ve değiştirme koşullarını öğrenin. Böylece mutlu olmadığınızı ayakkabıyı geri verip yerine daha iyi hissedeceğiniz bir model alabileceksiniz.

Yayın tarihi: 02.07.2009
11235
dahafazlası
YORUMLAR

Ayakkabı alışverişi benim için çok önemli, bazen günlerce bir ayakkabı aradığımı bilirim modelinin güzel olması kadar ayağımın rahat etmesi de önemli bu yüzden alışverişlerimde en b üyük zamanı ayakkabı alır

lenoreay 03.10.2009 21:02:04

İntrnetten ayakkabı alışverişi yapmayı doğru bulmuyorum, bir ayakkabının ayağınıza yakışıp yakışmadığı, rahat olup olmadığı giymeden nasıl anlaşılır ki

gulkoc66 26.07.2009 14:32:38

ne istediğini bilmek bence önemli ama hayalimizde bir model oluşturursak sürekli o modeli ararız ve çok zaman harcarız en güzeli hoşuna gideni al

akkuzu82 12.07.2009 22:12:22

kafamda hiç model yaratmam mağzada en çok dikkatimi çeken ayakkabıyı alırım

ozgu2106 05.07.2009 22:26:28

bulamıyorum maalesef,bulduklarımla idare ediyorum.

nur1288 05.07.2009 10:49:27

sanıyorum bulamıyorum şuan çok şık kremrengi bir babete ihtiyacım var mesela ve ayağıma yakışan asil bir babaeti haziran başından beri bulamadım..=(

marquise_ 04.07.2009 09:31:41
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.