Moda

Bitmek bilmez alışveriş tutkusu

Bitmek bilmez alışveriş tutkusu

Sizleri, mağazadan içeri girer girmez bambaşka bir insan haline getiren alışveriş tutkunuza bir son vermenin ya da en azından onu frenlemenin bir yolu var mı?

Güncellenme tarihi:

İndirim dönemi yeşil ışık yaktı! Vitrinler "yüzde 20 indirim" duyurularıyla renklenirken, hediye çekleri, indirim kuponları, fırsat reyonları herkesi alışverişe çağırıyor. Alışverişi bir bağımlılık olarak nitelendirilen psikologlar, kendinize ufacık bir şey bile almanın hipnotize edici, sakinleştirici etkisine dikkat çekiyorlar. Nitekim bundan vazgeçebilmek bir hayli zor! Şiddetle önerilen ve yapılması gereken cüzdan kontrolünü elinize almak ve sizi savurgan olmaya zorlayan dürtülere karşı koyabilmek. Nasıl mı? İşte size bazı ipuçları...


Isınma turları atın

Alışveriş tutkusu, beynimizin salgıladığı dopamin hormonuyla yakından ilgili. Dopamin, beyindeki motivasyon ve hedefe yönelik konsantrasyonu artıyor. Yeni bir şey gördüğünüz zaman ona sahip olma isteğiyle harekete geçen bu hormon, özellikle indirim zamanlarında bizler için büyük tehlike oluşturuyor. Bu durumda, ilk adım vitrin gezerken cüzdanınızı evde unutmak. Böylece her görüp beğendiğinizi alma dürtüsünü bastırabilirsiniz.

Grup alışverişini bırakın

Alışveriş tutkunu arkadaşlarınızla alışverişe çıkmanın üzerinizdeki alma baskısını yedi kat artırdığı söyleniyor. Bu nedenle, alışveriş yapmaya çok da meraklı olmayan bir arkadaşınızla dışarı çıkmanızı öneririz. En azından "al bunu kesin" sözlerini duymayacak, size gerçekten yakışanı bulmak için çok para harcamayacaksınız!

Yayın tarihi: 02.05.2013
4424
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.