Moda

Alışverişe üzgün çıkmayın

Alışverişe üzgün çıkmayın

Alışverişte para harcama tutumuyla ruh hali arasındaki ilgiye bilimsel bakış: Üzüntülü kişi bir malı alırken ederinden çok ödemeye, satarken ucuza elden çıkarmaya meyilli.

Kaynak: Radikal

Uzmanlar uyarıyor: Canınız sıkkınken alışveriş yapmayın, çünkü üzüntü hem çok para harcatıyor hem de eldeki malın ucuza satılmasına yol
açıyor! ABD'de Pittsburg'daki Carnegie-Mellon Üniversitesi'nden Jennifer Lerner başkanlığındaki bilim adamları ekibi, kişilerin ruh halleriyle para harcama tutumları arasındaki ilişkiyi inceledi.

Araştırmada yaklaşık 200 deneğe çeşitli filmler seyrettirildi. Deneklerin bir kısmına tiksindirici filmler, bir kısmına ise üzüntü verici filmler gösterildi, ardından belirli bir nesneyi kaç paraya satmayı düşünecekleri ve yine aynı nesne için ne kadar para verebilecekleri soruldu. Tüm denekler ellerindeki nesneyi çok düşük fiyatlara satmaya hazırdı.

Ancak sıra o nesne için kimin ne kadar para ödemeye hazır olduğuna gelince deneklerin ayrı kulvarlarda koştukları görüldü. Tiksindirici filmler seyreden denekler 'cimri' davrandı, o nesneyi satın almak için çok düşük miktarda para harcamayı kabul etti. Öte yandan seyrettikleri filmlerle hüzünlenen deneklerin aynı nesne için çok daha fazla miktarda para harcamaya razı olduğu dikkat çekti.

Maksat ortamı değiştirmek

Uzmanlar bu deneyden yola çıkıp ruh haline göre para harcama alışkanlıklarının değiştiği, doğrudan alışverişle ilgisi olmayan duyguların da bu eylemde belirleyici rol oynadığı sonucuna vardı.

Üzgün ve hüzünlü olanların, içinde bulundukları durumu, ortamı hemen değiştirmek ihtiyacı hissettiklerinden, bir an önce kurtulmak için ellerindeki malı ucuz fiyata satmayı, buna karşılık edinmek istedikleri bir mal uğruna çok para dökmeyi kabul ettikleri belirtildi.

Uzmanlar, tiksinen insanların da ortamlarını hemen değiştirmek için ellerindekini ucuza satmaya razı olduklarını, ancak etraflarında olup bitenlere şüpheyle yaklaştıklarından para harcarken temkinli davrandıklarını belirtti.


Yayın tarihi: 05.11.2005
940
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.