Moda

Pratik kombi sözlüğü

Pratik kombi sözlüğü

Artık neredeyse evlerin demirbaşları arasında yer alan kombiler, ısınmanın en tasarruflu yollarından biri aynı zamanda. Kombinizi yenileyecekseniz ya da kombili bir eve taşındıysanız, kombi sözlüğüne bir göz atmalısınız...

Pratik kombi sözlüğü
Kombi almayı düşünüyorsunuz; ne çeşit bir kombi alacağınızı planladınız mı?

Bacalı kombi

Bacalı kombiler yanma esnasında gerekli oksijeni ortamdan alırlar ve yanma sonunda oluşan atık gazları uygun bir baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Burada bacaların standartlarına uygun yapılması ve sızdırmaz olması çok önemlidir. Aksi takdirde bacadan sızan karbondioksit gazı ortamda bulunan insanları zehirler. Bundan dolayı bacalı kombilerde ortamın havalandırılması çok önemlidir.

Hermetik kombi

Hermetik kombilerde yanma için gerekli olan hava bir fan kiti ile dış atmosferden alınıp yanma sonucunda oluşan atık gaz aynı sistemle atmosfere atılır. Yanma sırasında ortam havası kullanılmadığından ortamı havalandırmaya gerek yoktur. Hermetik kombiler bacası uygun olamayan konutlarda yaygın olarak kullanılabilmektedir.

Yoğuşmalı kombi

Turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharının enerjisi sisteme geri kazandırılır. Böylece yüksek verim elde edildiği ifade ediliyor. Normal kombilerden alınan verim yüzde 80 - 90 arasında iken, yoğuşmalı kombilerde bu oran yüzde 105 - 109'a çıkıyor.

Kaynak: Evim Dergisi
Hazırlayan: Günseli Büyüksağış
Yayın tarihi: 25.11.2010
1721
dahafazlası
YORUMLAR

Bacası uygun olmayan konutlarda yaygın kullanılan hermetik kombi diye bir seçenek varsa ve güvenliyse; baca yüzünden gaz zehirlenmelerinden ölümler olmamalı diye düşünüyorum! Bir başka düşündüğüm konu da, yoğuşmalı kombilerin, normal kombilerde % 80-90 olan verimliliği; nasıl tam verimlilik olan %100 yerine, % 105 - 109 oluyor? Bu biraz abartıyıyı da aşan bir iddia olmuyor mu? Ve de eğer bu mümkünse neden herkes onu kullanıp da kar etmiyor acaba? Bana ilginç geldi acaba bunun açıklamasını da yapabilen olur mu?

nur 26.11.2010 12:21:29
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.