Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Zil çalıyor haydi eğlenceye

Zil çalıyor haydi eğlenceye

Uzmanlar, ilk ve orta öğretimde yarın son ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak 15 günlük yarıyıl tatilinde, çocukların karne stresinden uzaklaşıp eğlenmelerini önerirken, bu süre içinde tiyatro, sinema ve çeşitli şovların düzenleneceği etkinlikler, küçük konuklarını bekliyor.

Marmara Üniversitesi (MÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayla Oktay, tatilin dinlenme zamanı olduğunu belirterek, birinci önceliğin eğlenceye verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ailelerin karneleri çok iyi olmasa da çocuklarına tatili "haram etmemeleri" gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oktay, karnenin çocukların sadece öğrendiklerinin bir bölümünün değerlendirildiği bir gösterge olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Oktay, şunları söyledi:

"Karne, çocuğun bütününün değerlendirilmesi değil. Çocuğun değerinin karne olmadığının, notla sınırlı olmadığının unutulmaması lazım. Çocuk, çok değerli bir varlık. Okulda daha az başarılı olabilirama onun başka alanlardaki başarılarını da görmek lazım. Başarısız olduğu konularda yardımcı olmak, ama hayatını karartıcı bir tavır göstermemek lazım.

Tatilde çocukların iyi dinlenmeleri, iyi eğlenmeleri birinci öncelik. Dersler nedeniyle yapılamayan sinemaya, tiyatroya, müzeye gitmek, doğal çevrede tabiatla baş başa olmak gibi etkinlikler, yaşıtlarıyla birarada olabileceği faydalı toplantılar yapılabilir. Evde kaldığı zaman dilimlerinde, ders sırasında okuyamadığı, yaşına uygun eserler okuyabilir."

İşte tatil etkinlikleri

Bu arada, yarıyıl tatili, tiyatrodan sinemaya uzanan geniş bir yelpazede çocukları sanatla buluşturacak.

Sinemalarda bu hafta "Atlantis: Kayıp İmparatorluk" adlı animasyon film ve hem çocuklara hem büyüklere hitap eden Jean Reno`nun oynadığı "Çılgın Konuklar" adlı komedi filmi vizyona girerken, kitabı çok tutulan "Harry Potter; Felsefe Taşı" adlı filmi göremeyen minikler için de 15 günlük tatil bir fırsat olacak.

Çocuklar en fazla tiyatrodan yana şanslı... Gerek devlet ve şehir tiyatroları, gerek özel tiyatrolarda çocuklar için birbirinden ilginç ve çok sayıda oyun var.

9-10-16-17-23-24 Şubat`ta Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Tiyatrosu`nda "Akıl Adası", Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi`nde "Beyaz Dişler Ülkesi", Halis Kurtça Kültür Merkezi`nde "Kurbağa Prens" sahnelenecek.

Bakırköy Belediye Tiyatroları "Masal" adlı oyunu Yunus Emre Kültür Merkezi`nde 9-10-23-24 Şubat`ta, Altan Erbulak Sahnesi`nde 16-17 Şubat`ta, Avcılar Belediye Tiyatrosu "Mavi Kuş" adlı oyunu Barış Manço Kültür Merkezi`nde 12-16 Şubat`ta "Uzaylı Yumurcak" adlı oyunu aynı yerde 15-17-19 Şubat`ta sunacak.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi(MSM) tarafından sahnelenen "Oz Büyücüsü" adlı oyun, MSM Fenerbahçe Sahnesi`nde 9-16 Şubat`ta sahnelenecek.

İstanbul Devlet Tiyatrosu "Gökkuşağı Masalı" adlı oyunu Taksim Sahnesi`nde 10-16-24 Şubat`ta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi`nde "Düşler Sirki Başlıyoor" adlı oyunu, Fatih Reşat Nuri Sahnesi`nde "Kedi ile Palyaço" ve "Çöp Canavarı" adlı oyunları dönüşümlü olarak, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi`nde "Haydi Mars`a Gidelim" adlı oyunu, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi`nde "Tembel Memiş" adlı oyunu, Gaziosmanpaşa Sahnesi`nde "Kedi İle Palyaço" adlı oyunu, Ümraniye Sahnesi`nde de "Benim Müçük Yıldızım" adlı oyunu her cumartesi-pazar, miniklerle buluşturacak.

Karagöz, palyaço ve sihirbaz

Çocukların keyif alacağı diğer eğlenceli etkinliklerden Karagöz, Palyaço ve sihirbaz gösterileri de sömestr tatili boyunca izlenebilecek.

Akbank Karagöz ve Kukla Tiyatrosu her cumartesi-pazar "Karagöz" gösterisini Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi`nde sunarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı etkinlikleri kapsamında 9 Şubat`ta palyaço gösterisi, 10 Şubat`ta kukla gösterisi, 16 Şubat`ta Erdinç Demiray`ın sunduğu sihirbaz gösterisi, küçüklere neşeli saatler yaşatacak.

Öte yandan "entelektüel minikler" için de birbirinden güzel hikaye ve masal kitapları mevcut.Delfin ile Marinet`in masal kitapları "Yağmur Yağdıran Kedi" ve "Kuğuların Türküsü" adı altında çocuklara sunulurken, Liana Daskova`nın yazdığı "İncili Terlikler" adlı hikaye kitabı, Bulgar edebiyatının önemli yazarlarından Elin Pelin`in masal ile gerçeği iç içe anlattığı "Yan Bibiyan" adlı kitabı, Uwe Tim`in altı asır önce bir korsanın gömdüğü hazineyi anlattığı "Olağanüstü Seyahat" adlı romanı, Tarık Dursun K.`nın torunu Almila için yazdığı "İyi Uykular Alara" adlı roman ve tabii Harry Potter`ın şimdilik toplam 5 bölümü yayınlanan maceraları, güzel bir tatil hediyesi olarak kitapçı raflarını süslüyor.

Sihirlik kuklalar gezegeni

Her biri diğerinden farklı ve şaşırtıcı 200 dev oyuncak karakterinin, harika ışık oyunları içerisinde görülmemiş sirk numaraları gerçekleştirdiği "Magic Puppet Planet Show-Sihirli Kuklalar Gezegeni Şovu", yepyeni kuklalarıyla 8-13 Şubat arasında Mydonose Showland`de tekrar sahneleniyor.

Olağanüstü ritmi ve müzikleri ile çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek bir şov olarak nitelendirilen Magic Puppet Planet Show, aynı zamanda fuayede düzenlenecek "Çocuk Karnavalı"yla renklenecek.

Şov öncesi ve sonrası düzenlenecek Çocuk Karnavalı`nda pamuk helva, mısır, macun standları; maskotlar, animatörler, yüz boyama, oyun alanları, baloncular bulunacak.

Magic Puppet Planet gezegenini ziyaret eden Bercy isimli bir uzay gemisinin, yardımsever kılavuzları Tatlı Betty ile gezegenin kötü yaratıkları Beurks`lara karşı yaşadığı heyecan verici ve eğlenceli maceralarını anlatan gösteri, 30 oyuncu tarafından sergilenecek.

Paris`te 12 bin kişilik salonda 5 sezondur kapalı gişe oynayan, izleyenlerin de katılımının sağlandığı interaktif şov, tüm çocukların sahneye davet edildiği ve tüm karakterlerle dans ettiği "Fantastic Disco" ile son buluyor.
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.