Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Zihinsel engellilere danslı terapi

Zihinsel engellilere danslı terapi

Hintli dans ve terapi uzmanı Dr. Tilottama Koshy, Samsun`da bir özürlüler eğitim merkezinde zihinsel engelli çocuklarla ailelerine, müzik eşliğinde terapi uyguluyor.

Hintli dans ve hareket terapisti olduğu bildirilen ve Samsun`a özel bir davet üzerine gelen Dr. Tilottama Koshy, Sevgi Seli Zihinsel Özürlüler Özel Eğitim Merkezi`nde 2 hafta sürecek terapilerine başladı.

Çeşitli hareketlerle anlama ve takip etme yöntemini gösteren Koshy, daha sonra müzik eşliğinde vücut hareketleri ile çeşitli hikayeleri canlandırıyor. Gösterinin sonunda hareketlerin ne anlama geldiğinin yorumu yapılıyor.

Terapinin her aşamasında ayrı bir program uyguladığını belirten Dr. Tilottama Koshy, ilk seansın hafıza ve anlamaya yönelik çalışma olduğunu söyledi.

Hindistan`da bu uygulamayı ilk defa kendisinin başlattığını kaydeden Koshy, terapiyle ilgili şu bilgiyi verdi: "Bu uygulama, normal tedavinin dışında alternatif bir tedavi şeklidir. Tedavi Amerika`da uzun zamandır uygulanıyor. Bu tedavi şeklini kendimize göre uyarladım. Terapide 56 el hareketi ve 107 basamak, milyonlarca da birleşim var.

Uyguladığımız tedavide enerjinin, sevginin ve iletişimin alınması çok önemli. Az konuşup çok şey ifade ediyoruz. Hareket bize ses verir. Hareket eylemlerinin eğlenceli doğası grup içinde birleşme, işbirliği ve iletişimi oluşturur."

Tilottama Koshy, uygulamanın görme ve işitme engelli çocuklarda da olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.
(aa)
Yayın tarihi: 28.09.2002
426
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.