Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Zidane son 10 yılın en iyi oyuncusudur"

"Zidane son 10 yılın en iyi oyuncusudur"

İngiliz futbol dergisi Four Four Two, her ay olduğu gibi futbol dünyasından bir ünlüyü okuyucularıyla buluşturdu.

Derginin ağustos sayısında Brezilyalı efsanevi futbolcu Pele (64), okuyucuların mektup veya e-postayla yolladıkları soruları yanıtladı. İşte bu renkli söyleşiden notlar.

Bir futbol topuna ilk dokunduğunuz zamanı hatırlıyor musunuz?
Elbette hatırlıyorum. Altı yaşındaydım. O zaman futbol topları çok pahalıydı. Bu yüzden çorapların içini doldurup oynardık. Ama altıncı doğumgünümde babamın futbolcu arkadaşlarından biri bana futbol topu hediye etti.

Asıl isminiz Edson Arantes do Nascimento'yu imza verirken kolaylık olsun diye mi Pele'ye çevirdiniz?
Hayır. Asıl ismimi yazmaya kalksam neredeyse bir gün sürer ama bu yüzden değiştirmedim. Neden olduğunu hatırlamıyorum, beş yaşındayken arkadaşlarım bana Pele, Pele demeye başladılar. Çon sinirlendim ve "Benim adım Edson" deyip onlarla kavga ettim. Ama sonuçta iyi oldu. Çünkü dört harfli kolay bir isim. Tüm dünya da böyle tanıdı beni.

1958'de oynadığınız ilk Dünya Kupası'nı hatırlıyor musunuz?
17 yaşındaydım ama çok iyi hatırlıyorum. Çünkü hem Dünya Kupası'nda çok iyi oynadım hem de ilk defa Brezilya dışına çıkıyordum. Final maçından sonra kupayı kazandığımız için o kadar heyecanlıydım ki, hemen aileme telefon etmek istedim. Ama o zamanki şartlar nedeniyle telefon bulamayınca ertesi güne kadar beklemek zorunda kaldım. Diğer oyuncular arkamda sıradayken telefonda aileme "Merhaba! Şampiyonuz!" diye bağırdığımı hatırlıyorum.

RÖVAŞATAYI BEN DEĞİL LEONIDAS KEŞFETTİ
Rövaşata vuruşunu sizin keşfetmediğiniz söyleniyor? Doğru mu?
Evet. Benden yıllar önce bana benzer bir stile sahip ünlü Brezilyalı santrfor Leonidas rövaşata vuruşunu bulmuştu. Etrafımdaki tüm çocuklar da rövaşata yapmaya çalışırdı. Ben de çok denedim ve iyi yapanlardan biri oldum.

Kariyerinizin en kötü anı neydi?
Bu kadar iyi anın arasında söylemek zor ama herhalde 1966 Dünya Kupası'ndaki sakatlığımdı. Brezilya önceki iki kupayı kazandığı için yine iddialıydık. Ama sakatlandım ve takım da elendi. Moralim çok bozuldu. Futbolu bırakmayı bile düşündüm. Ama kendimi toplayıp 1970 Dünya Kupası'na hazırlandım. 1970 benim için en iyi Dünya Kupası oldu.

Avrupa kulüplerinde hiç oynamadığınız için pişman mısınız?
Avrupa'dan çok teklif aldım. Hele kariyerimin son döneminde Real Madrid ve Juventus bana harika teklifler sundu. Ama kulübüm Santos'tan memnundum. Üstelik o zaman teklif edilen paralar reddedemeyeceğiniz kadar büyük değildi.

Kariyerinizde 1000'den fazla gol attınız! En sevdiğiniz golünüz hangisi?
Bu bana hep sorulur. Seçmek zor ama belki de 1000. golüm. Bazı kişiler "O golü niye rövaşatayla ya da kafayla atmadın" der durur. Ama bir penaltı golü olduğu için tribündeki 125 bin kişi de izleyebildi. Maracana'da bu kadar seyirci "Pele, Pele" diye bağırınca bacaklarım titremeye başladı.

2002 Dünya Kupası'nı kazanan takımdan bir oyuncu seçip 1970 Brezilya takımına koysaydınız kim olurdu?
2002 takımında hiç süphesiz iki-üç çok iyi oyuncu vardı. Ama 1970 takımı çok güçlüydü, hatta en iyi takımdı. Belki Ronaldo. Ama 1970'te çok iyi bir kalecimiz (Felix) yoktu. Bu yüzden 2002'deki kaleci Marcos'u alırdım.

HAYATIMDA HİÇ MAÇ BİLETİ ALMADIM
Şu an dünyadaki en iyi oyuncu kim? Ronaldinho'yu beğeniyorsunuz diye biliyoruz...
Uzun yıllar istikrarlı bir şekilde oynayanlar en iyi oyunculardır. Bu yüzden Zidane benim için son 10 yılın en iyi oyuncusudur. Ronaldinho iyi bir oyuncu. Çok yetenekli ve iyi oynuyor. Ama bakalım ne kadar böyle devam edebilecek. Dört-beş yıl içinde nasıl oynadığına bakalım.

Niye hiç antrenörlük yapmadınız?
35 yıl futbol oynadım. Futbolu bırakınca da düşündüm: Antrenör olursam futbolculuktan daha kötü bir işi yapacağım. Hálá Brezilya, Avrupa ve Afrika takımlarından teklif alıyorum. Ama bu işi yapmaya zamanım yok.

Bir futbol maçını hiç bilet satın alarak izlediniz mi?
Şey... Hayır, hiç. Çocukken de babamın takımı bana bilet verirdi.

Birçok eleştirmen "Zafere Kaçış" filmindeki oyununuzun en iyi oyuncu Oscar'ını hak ettiğini düşünüyordu. Aday olmadığınız için şaşırdınız mı?
Hep söylediğim gibi iyi bir antrenörünüz varsa performansınız iyi olur. Filmdeki antrenörüm de John Houston'dı. Ama bir Oscar kazanma beklentimiz yoktu. Rol almak çok güzeldi.

EKİMDE ALBÜM ÇIKARIYORUM
Hobim çocuklar için samba şarkıları yazmak. Brezilya Milli Takımı'nda diğer oyuncular iskambil oynarken ben gitar çalar ve beste yapardım. Geçmişte de bazı parçalar besteledim. Şimdi de bir albüm için çalışıyorum. Yapımcı bir arkadaşımla stüdyoya girdim. Ekimde bitirip piyasaya çıkaracağım.
(Hürriyet/Pazar)
291
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.