Magazin

Zeus Keldağ'da doğdu

Zeus Keldağ'da doğdu

Amerikalı arkeolog Rose Lou Bengisu, Tanrılar Tanrısı Zeus'un Ödemiş'teki Keldağ'da doğduğunu ileri sürdü. Bengisu ''Gün ışığına çıkan yeni bulgular, Keldağ'ın tepesinde ve çevreleyen sırtlarında önemli bir antik alanın varlığını işaret ediyor'' dedi.

İzmir Kültür Müdürlüğü ve belediyenin düzenlediği Ödemiş Sempozyumu'na Atatürk'ün özel doktoru Mustafa Bengisu'nun oğlu olan eşi Uğur Bengisu ve Amerika'daki Maryland Üniversitesi'nden öğretim üyeleriyle birlikte katılan Rose Lou Bengisu, araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bengisu, şunları söyledi:

''Eski kaynaklarda kutsal dağ Tmolos, yani Ödemiş'teki Bozdağlar, Zeus ve Dıonysos'un doğduğu yer olarak gösteriliyor. Eski kaynaklarda bu dağların tepesinde Persler'in eseri olan beyaz mermerden yapılmış bir kutsal alan olduğu da ifade ediliyor. 1995 yılında Tmolos silsilesindeki Keldağ'da yaptığımız araştırmada önemli kanıtlar topladık. Zeus'un doğum yeri olarak gösterilen Sardis'in batısında 1372 metre yüksekliğindeki Keldağ'da toprak, metal, mermer 150'ye yakın parça bulduk.''

TARİHİ YOL BULDUK
Çam ormanları ve zengin ovalarla çevrili Keldağ'ın Güney doruğunun doğusunda, Efes'e doğru uzanan tarihi bir yol bulduklarını da kaydeden Bengisu, ''Bu yol, o çağda yapılan dini geçit törenlerinde kullanılıyordu. Efes ve Sardis gibi önemli merkezler arasında bir anahtar konumundaki yolla, tepedeki dinsel törenlere gidiliyordu'' diye konuştu.

Sürekli define avcılarının akınına uğrayan bölgeyi, 1997'de birinci derece arkeolojik SİT kapsamına aldırdıklarını kaydeden Bengisu, ''Sonuç olarak aydınlığa çıkan yeni buluşlar, Keldağ'ın Lidya ve Helenistik dönemin en önemli merkezleri arasında olduğunu gösteriyor'' dedi.
Yayın tarihi: 13.09.2002
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.