Magazin

Zeugma'da yeni bir mozaik bulundu

Zeugma'da yeni bir mozaik bulundu

Gaziantep'in Nizip İlçesi´nde Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma antik kentinde yapılan restorasyon ve kazı çalışmalarında, yeni bir mozaik ve heykel bulundu.

Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin tarafından 23 Temmuz 2003 tarihinde başlatılan Zeugma antik kentinde bulunan "Dionisos Villası" ve kıyı şeridinde Arkeolog Mehmet Önal başkanlığındaki kazı ekibi tarafından yapılan kurtarma kazılarında, "Danea ile Oğlu Perseus" konulu taban mozaiği ile Demter (Bereket Tanrıçası) heykeli gün ışığına çıkartıldı. Taban mozaiği, iki balıkçının açtığı sandığın içinden Danea ile oğlu Perseus'un çıkışını anlatıyor.

Tam karşılarında bulunan kral Polydektes ise iki elini bebek Perseus´a doğru uzatarak yardım etmek istiyor. 40 santimetre uzunluğunda, mermerden yapılan başı ve vücudu örtülü "Tanrıça Demeter" heykeli ise sol elinde bulunan narla, bolluğu ve bereketi simgeliyor. Bu arada, yine aynı bölgede, 400 kilden yapılmışmühür baskı da ortaya çıkartıldı.

VALİ BİLGİN ZEUGMA'DA
Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, kazıların devam ettiği bölgeyi ziyaret ederek, incelemelerde bulundu, yapılan çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı. Vali Bilgin, gün ışığına yeni çıkartılan "Danea İle Oğlu Perseus" konulu taban mozaiği, bereket tanrıçası Demeter ve 400 mühür baskının, Gaziantep Valiliği tarafından başlatılan kazılar sonucunda ortaya çıkartıldığına dikkat çekti. Zeugma´daki kazılara valilik olarak tam destek verdiklerini bu önemli tarihi zenginliği turizme kazandırmak istediklerini ifade eden Vali Bilgin, şöyle konuştu: "Valiliğimizce, 23 Temmuz 2003 tarihinde başlatılan kurtarma kazıları için İl Özel İdare bütçesinden 297.5 milyar lira ödenek ayırdık. Bu çalışmalarda, daha önceki yıllarda büyük kısmı kazılarak meydana çıkartılmış olan Dionysos Villası´nın kazısı tamamlanarak, hazırlanacak proje doğrultusunda restore edilerek turizmin hizmetine sunulacak. Kazı çalışmalarında yer yer 2-5 metre kalınlığındaki erozyon ve kültür toprağı kaldırılarak villanın dinlenme odası, mutfak, kiler ve deposundan oluşan 7 odası meydana çıkartıldı.

Amacımız, her yıl bir villayı tüm güzelliği ile ortaya çıkartıp, turizme kazandırmak. Hedefimiz, burayı büyük bir açık hava müzesi haline getirip, turistlerin bu zenginlikleri yerinde görmesini sağlamak." Dünyanın en büyük mozaik müzesinin Tunus´ta bulunduğunu hatırlatanBilgin, "Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi ise Antakya'da bulunuyor. Oysa, Zeugma'daki mozaikler sergilenebilse, Gaziantep, dünyanın en büyük mozaik müzesine kavuşmuş olacak. Amacımız, burayı dünyanın en büyük mozaik müzesi haline getirebilmek" diye konuştu.
Yayın tarihi: 04.09.2003
572
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.