Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Zeugma yerine döner makinesi

Zeugma yerine döner makinesi

Dışişleri ve Kültür bakanlıkları, NATO zirvesine katılacak heyetlere Zeugma mozaikleri yerine İslam alimlerinin icatlarını sergileyecek.

İstanbul'da geçen çarşamba sona eren İslam Konferansı Örgütü toplantılarıyla 28 Haziran'da başlayacak olan NATO Zirvesi'ne katılacak heyetlere tepkiler üzerine Zeugma mozaiklerini sergilemekten vazgeçen Dışişleri ve Kültür bakanlıkları, çareyi İslam alimlerinin icatlarında buldu.

İcatlar sergilenecek
Gaziantep'ten Roma dönemine ait Zeugma mozaiklerini getiremeyen iki bakanlık, Almanya'da Goethe Üniversitesi'ne bağlı Arap - İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü'nü kuran Prof. Dr. Fuat Sezgin'e başvurarak İslam alimlerinin icatlarını İstanbul'da sergilemek istediklerini bildirdi. Sezgin, aslına sadık kalarak yaptığı İslam alimlerinin icatlarının sergilenmesini halkın da görmesi şartıyla kabul etti.

Sezgin, "Dışişleri Bakanlığı, sergiyi sadece zirveye katılacak yabancı heyete göstermek istiyordu. Serginin 2 ay açık kalmasını, halkın da görmesini şart koştum, kabul ettiler" dedi.
Türkiye'de İslam uygarlığı hakkında büyük bir bilgisizlik olduğunu belirten Sezgin, "İslamın doğa bilimleri, matematik, astronomi, fizik, kimya, coğrafya, jeolojide yaptıklarını neredeyse kimse bilmiyor. Biliyorum sananların bilgisi de yüzeysel. Bu bir uygarlık sorunudur" diye konuştu.

Almanya'da kurduğu enstitüde uzun yıllar İslam bilimiyle uğraşan Sezgin, İslam bilginlerinin kimi kaybolmuş, kimi kitaplarda kalmış 800 icadını aletleştirdi. Sezgin'in Topkapı Sarayı'nda sergilenen 50 eseri arasında Osmanlı bilgini ve astronomu Takiyettin'in yaptığı su buharıyla bir rüzgâr gülü gibi çalışan döner kebap makinesi, Halife El-Me'mun'un yaptırdığı ünlü dünya küresi, İslam alimlerine ait gökküre, su pompası, ölçüm aletleri, kan alma makinesi ve çeşitli saatler yer alıyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 19.06.2004
293
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.