Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Zeugma kimin' savaşı kızıştı

'Zeugma kimin' savaşı kızıştı

Gazianteplilerin Zeugma'yı sahiplenmesine tepki gösteren Nizipliler mozaiklerin kendi ilçelerinde sergilenmesi için kampanya başlatıyor.

Zeugma mozaiklerinin, haziranda yapılacak NATO zirvesinde sergilenmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul'a getirilmek istenmesiyle başlayan tartışmaya yeni bir boyut eklendi. Mozaiklerin kendi sınırlarında bulunduğunu öne süren Nizipliler, ilçelerinde bir müze kurularak mozaiklerin orada sergilenmesi gerektiğini savunuyor. Gazianteplileri mozaiklerin rantını yemekle suçlayan Nizipliler, Zeugma'nın evine dönmesi için kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

Gaziantepli İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) öğretim üyelerinin Baltalimanı'ndaki sosyal tesislerde yaptıkları toplantının konusu tarihi Zeugma mozaikleriydi. Gazeteci Özgen Acar, mozaiklerle ilgili bir konferans verdi. Konferansta, bir grup Nizipli, Zeugma mozaiklerinin kendi evi olan ilçelerine geri dönmesi gerektiğini öne sürerek tartışma başlattı. İşte görüşler:

İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Çeviker: "Nizip'te eski bir kilise binasının onarılarak, müze yapılıp mozaiklerin sergilenmesi gerektiğini 1994 ve 1995'te Kültür Bakanlığı'na başvurarak talep ettik. Ancak, hiçbir sonuç elde edemedik. "

Nizip Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Cankesen: "Zeugma önce Nizip'in malı. Ancak, ilçemizin büyükleri, arkası olmadığından Zeugma'ya Gaziantep sahiplendi. Bizim mozaiklerin, İstanbul'a da götürülmesine karşıyız ama Gaziantep'te kalmasını da istemiyoruz. Zeugma kendi topraklarında sergilensin."

İ.Ü. öğretim üyesi Prof. Dr. Akgün Aydeniz: "Nizip'e kimse sahip çıkmadı. Mozaikler, Gaziantep'e adeta kapkaç yaparak götürüldü. Şimdi bunu geri istiyoruz. Efes'i yerinden sökebilir misiniz? Böyle saçmalık olmaz. Mozaikler yerinde sergilenmeli."

İ.Ü. öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Çevikbaş: "Nizipli bürokrat yok. Gaziantep öyle değil. Zeugma'dan konu açan herkes Gaziantep'ten bahsediyor. Oysa Zeugma, Nizip sınırları içinde. Doğru olan, mozaiklerin kendi vatanında, bulundukları yerde sergilenmesi. Eğer bir müze yapılacaksa bu Nizip'te olmalı. "
(Milliyet)
588
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.