Magazin

'Zenginliğe' veda

'Zenginliğe' veda

Dünya mirası alanlarının bir kısmı 2020 itibarıyla turizm haritasından çıkarılma tehdidi altında. 10 önemli doğal ve kültürel zenginlik, küresel ısınma nedeniyle 15 yıl içinde ziyarete kapatılmak zorunda kalabilir.

Avustralya'daki mercan kayalıkları veya Nepal'in başkenti Katmandu'daki Budist ve Hindu tapınakları son ziyaretçilerini bekliyor olabilir. Britanyalı sigorta firması Churchill için bir rapor hazırlayan 'Gelecek Çalışmaları Merkezi'nin direktörü Frank Shaw, iklimlerdeki bozulmanın çeşitli yerlerde artan seviyede ciddi sorunlara yol açacağından emin olduklarını açıkladı.

Sonuç olarak, 10 önemli doğal miras alanı, küresel ısınma nedeniyle, 15 yıl içinde tamamen kapatılmak zorunda kalabilir. Shaw fırtına, sel, kuraklık, sürekli artan ve kararsızlık gösteren sıcaklık gibi etkenlerin bir araya gelmesiyle, turistlerin tercihlerinin değişeceğine dikkat çekiyor.

Maldivler, Atina, Amalfi, Toskana...
ABD, Florida'daki Everglades Milli Parkı, Yunanistan'ın Akropolis'iyle ünlü başkenti Atina, Hırvatistan'ın Dalmaçya kıyıları, İtalya'daki Toskana ve Amalfi sahil şeridiyle Hint Okyanusu'ndaki Maldiv Takımadaları da turistik cazibesini yitirmesi öngörülen adresler arasında. Dünya çapında bilim insanları, hükümetler, turizm ve çevre organizasyonlarından edinilen bilgilerle hazırlanan rapor, birçok ülkede çevresel kaygılarla ticari çıkarların çatıştığına da vurgu yapıyor. Örneğin, Avustralya'nın kuzeybatısındaki Queensland eyaletinde bulunan mercan kayalıklarındaki turizm aktivitesi, bölge ekonomisine her yıl yaklaşık 2 milyar sterlin girdi sağlıyor.

Shaw, turizmin ülkelerin gayrisafi milli hasılasında çok önemli yeri olduğunu hatırlatarak, tehlikelere rağmen Avustralya ve diğer hükümetlerin doğal ve kültür varlıklarını koruma konusunda hassasiyetini bildiklerini söyledi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.09.2006
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.