Magazin

Zenginlerin başı, fakirlerin beli ağrıyor

Zenginlerin başı, fakirlerin beli ağrıyor

Bilimadamları, zengin insanların hayatları boyunca en çok baş ağrısından şikayet ettiklerini, fakirlerin ise vücut kullanımını yoğun olduğu işlerde çalışmaları nedeniyle en çok bel ağrısından şikayet ettiklerini ortaya çıkardı.

Avrupa Ağrı Teşkilatları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, sosyoekonomik düzey yükseldikçe baş ağrısı, düştükçe de bel ağrısı görülme sıklığının arttığını bildirdi.

Prof. Dr. Erdine, araştırmaların, sosyoekonomik düzeye göre ağrının meydana geldiği yerlerin de değiştiğini gösterdiğini belirterek, şunları söyledi: "Sosyoekonomik düzey yükseldikçe baş ağrısı, düştükçe de bel ağrısı görülme sıklığı artıyor. Kişi zenginleştikçe yüklendiği sorumluluk artıyor. Daha fazla sorumluluk yüklenince vücut buna karşı bir reaksiyon vermek durumunda. Vücudun vereceği ilk reaksiyon kendini kasmak. Kendini kastığı zaman da ağrı başlar. Bu kişilerde görülen başağrısının yüzde 80`i, gerilim tipi baş ağrısıdır. Sosyoekonomik düzeyi düşük olanlarda da çalışırken genellikle vücut kullanılıyor. Ancak beli doğru dürüst kullanmayı bilmediğimiz için aşırı yükleniyoruz. Bu nedenle de belde ağrı meydana geliyor."

Kas gevşetme eğitimi
Bu tür baş ağrılarına yönelik olarak ağrı merkezlerinde psikologlar tarafından kas gevşetme eğitimi verildiğini anlatan Prof. Dr. Erdine, bel kullanımı konusunda da toplumun eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Eğitimsizlik nedeniyle birçok insanın bel fıtığından ameliyat olduğuna işaret eden Prof. Dr. Erdine, "Yine bu tür merkezlerde, bel ağrıları için düzenlenen eğitim programlarında, günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken kurallar ve ağrıdan korunma yöntemleri anlatılıyor" dedi.
Yayın tarihi: 31.07.2002
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.