Magazin

Zengin ihanet

Zengin ihanet

Konstantinos hazinede para kalmayınca umutsuzluk içinde kentteki zengin aristokratlardan mali yardım isteğinde bulunmuş, ama onlar para kaynaklarının bu güç koşullar altında tükendiğini söylemişlerdi.

Ancak, daha sonra, kente giren Türkler çok miktarda para buldular. Fethin görgü tanıkları bu gerçeği destekleyen ilginç olaylar anlatmışlardı:
"Söylendiğine göre yüksek düzeyden bir Yunanlı baron, Sultan'a yaranmak için kızlarından ikisini, her birinin elinde bir tabak dolusu parayla Sultan'a gönderdi; Sultan da onu onurlandırdı ve yakınlık gösterdi.

Öteki soylular, barona gösterilen yakınlığı görünce, her biri olabildiğince parayı, kendisinden kabul görmek üzere Sultan'a götürdü. Sultan armağanı kabul etti ve parayı getirene onursal payeler verdi. Ama armağanların sonu geldiğinde, o armağanları getirenlerin hepsinin başı kesildi ve Sultan, 'Bunlar kendi efendilerine ödünç vermektense kendi kentlerinin zapt edilmesine müsaade eden köpeklerdir,' dedi."
Nicolo Barbaro

Büyük dük Lukas Notaras, Sultan'ın huzuruna çıkarak, önünde diz çöktü ve saklamış olduğu değerli taş, inci ve ganimetlerden oluşan çok büyük bir hazineyi gösterdi. Notaras Sultan'a: Tüm bunları zat-ı şahanelerine sakladım ve şimdi de armağan olarak sunuyorum," dedi. O, bunlarla kendisinin ve de ailesinin özgürlüğünü kazanacağını umuyordu. Sultan, kendisini şu sözlerle yanıtladı: 'Sen insan değil, köpeksin! Kurnaz ve müzevirsin: böylesine hazinelerin vardı da, neden kral efendine, şehir ve vatanına yardım etmedin?" Ve hemen cellatlarına onu hapsetmelerini ve dikkatli olmalarını emretti.

Ertesi günü tahtının önüne getirtti ve ona şunları söyledi: "Öylesine zengin hazinenle kralına ve vatanına yardım etmeyi istemediğine göre, neden hiç olmazsa kralına, her iki taraftan böylesine kan dökülmemesi için şehri bana barış ve sevgi ile teslim etmesi ve benim de buna mukabil sevgi ve dostlukla başka bir yeri kendisine vermem hususunda yapmış olduğum teklifi kabul etmesini öğütlemedin?" Padişah ertesi gün Ksiros tepesindeki pazar yerinde önce gözleri önünde iki oğlunu, sonra da kendisini öldürmelerini emretti.
Giergios Frantzes
Yayın tarihi: 29.05.2004
495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.