Magazin

Zeka yetmiyor güzel olmalıyım

Zeka yetmiyor güzel olmalıyım

Metropol gençliği için iyi eğitim almak yetmiyor, güzel görünmek de istiyor. Gençlik, 'Tüketiyorum öyleyse varım' felsefesini benimsiyor.

Gençler üzerinde yapılan Trendview araştırması 2000 gençliğini 'marka gençliği' olarak tanımlıyor. Toplumda yer edinmek için markaya önem veren gençliği lüks tüketim tercihleri yönlendiriyor. Ailelerine göre marka konusunda çok daha seçiciler. Marka tercihi yaparken kaliteli olmasına dikkat ediyorlar. Maddi olarak rakiplerine göre biraz daha pahalı olması markanın çekiciliğini artırıyor. Ulaşılması kolay olmayan ama ulaşılabilen ürünler gençler tarafından kabul görüyor.

Tüketiyorum öyleyse varım
Millward Brow'ın 18-25 yaşları arasındaki 3 bin üniversite öğrencisiyle yaptığı araştırmaya göre de gençlik için politik ideolojiler, dini inançlar, evlilik ve düzenli işler gibi geleneksel değerler geçerliliğini yitirdi. Araştırma sonuçları şöyle:

* Geleneksel kurumlara güven duymuyorlar. Bu boşluğu ise markalarla dolduruyorlar.

* Markalardan dürüst ve güvenilir olmasını istiyor, değişime inanıyor, sürekli yeni deneyimler peşinde koşuyorlar.

* Görünür şekilde de bireyciler ve bu gezegende kendilerini küçük hissediyorlar.

* Markalar ve tüketimin konforu balonunun içinde yaşıyorlar. Odaları hangi gelir seviyesinden olursa olsun aileleriyle kıyaslandığında marka dolu.

Sloganları 'anı yaşa'
* 'Anı yaşa' sloganıyla hareket ediyorlar.

* Kültürleri; dinlence ve eğlence üzerine kurulu hayatı seviyorlar.

* Çocukluklarında çevrelerinde binlerce uyarının olmasından dolayı psikologlar bugün onları hiperaktif olarak tanımlıyor.

* Aileleriyle birlikte yaşamalarına rağmen hepsi dünyayı dolaşmak istiyor.

* Her zaman arkadaş gruplarıyla birlikteler.

Teknoloji yaşam standardı
* Teknolojik yenilikler kısa sürede yaşamlarının standardı haline geliyor. Online yaşayan bu kuşak, çoğunlukla monitör karşısında zaman geçiriyor.

* Söylentiler yaşamlarında önemli bir yer tutuyor. Narsisizm ve dış görünüş içsel değerlerden daha önemli.

* Aslında her şeyi birden istiyorlar. Başarılı olmak yetmiyor. Aynı zamanda görüntü onlar için hayatlarının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Estetik yaşı 15'e düştü
Üniversitelerin içinde kuaför salonları hatta güzellik merkezleri yer alıyor. Yarıyıl tatillerinde estetik merkezlerinin randevularını gençler dolduruyor. Estetik Cerrah Onur Erol, 16-17 yaşında genç kızların göğüslerini büyüttüğünü, 'liposuction' yaptırarak daha kusursuz vücuda sahip olmak istediklerini söylüyor. Erol, "Gençler için artık dolu bir kafa kadar iyi bir vücut da önem kazanıyor" diyor.

Seksüel uyarım artıyor
Öte yandan verilere göre 2000 gençliği, seksüel uyarımı da eski kuşaklara göre çok daha önce yaşıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, cinsel uyarımın artık çok erken olduğunu vurguluyor. 2000 gençliğinin seksi ve aşkı birbirinden ayırarak yaşadığını belirten Hattat, "Cinsel Eğitim Hattı'nı arayan gençlerin çoğu aşk yerine performanstan yakınıyor" diyor.
Yayın tarihi: 27.02.2005
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.