Magazin

Zayıflamak için iştah kesen sprey

Zayıflamak için iştah kesen sprey

ABD'de iki ilaç firması tarafından ortak geliştirilmekte olan bir burun spreyi sayesinde kolayca kilo vermek mümkün olabilecek.

Merck&Co ve Nastech firmalarının test aşamasını sürdürdüğü sprey, yemeklerden önce burna sıkıldığı takdirde, beyne "ben doydum" sinyalinin normalden daha erken iletilmesini ve dolayısıyla yemeye son verilmesini sağlıyor.

İlk denemeler olumlu
Kısaca "PYY" olarak bilinen "Peptid YY 3-36 Burun Spreyi" adlı ilaç, şu ana kadar 60 kişi üzerinde yapılan ilk denemelerde olumlu sonuçlar verdi. ABD'de salgın hale gelen obezite karşısında bir umut ışığı yakan yeni ilaç, dolaylı yoldan aşırı kiloların yol açtığı diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, artirit ve kanser gibi hastalıkların görülme sıklığını da engelleyebilecek.

Yüzde 30 daha az kalori
Nastech Başkam Dr. Steven C. Quay, "İlerleyen aşamalardaki testlerde de başarı sağlanırsa, bu ilaç hastaların günlük kalori alımını yüzde 30 oranında azaltabilecek" diye konuştu. Quay'e göre bu oran, günde ortalama 2 bin 800 kalori alan bir kişinin, 1 yıl içinde 22 kilo vermesi anlamma geliyor.

PYY adlı ilacın yapımında, bağırsaklarda üretilen kan dolaşımı yoluyla beyne "artık doydum" mesajı gönderen bir hormon kullanılıyor. Ancak bu hormon normal şartlarda, yemeğe başladıktan 30 ila 45 dakika sonra beyne bu sinyali iletiyor. Yemekten önce burna sıkılacak olan PYY ise burun kanallarından geçerek kolayca kana karışacağından, yemeğe başladıktan sonra 20 ila 35 dakika sonra "doydum" sinyalini beyne ulaştırabiliyor.

Denemelerin gidişatı, iştahı erken kesmeyi amaçlayan burun spreyinin günlük olarak mı yoksa yemeklerden hemen önce mi kullanılacağı konusuna kesinlik kazandıracak.
Yayın tarihi: 29.09.2004
797
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.