Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Zayıf obezler

Zayıf obezler

Şişmanlık ille de gözle görülmüyor. Doktorlar, metabolik olarak şişman olan ve obezlerle aynı belirtileri gösteren incecik görünümlü kişilerin de tehlikede olduğunu söylüyor.

Roche İlaç Firması'nın sürdürdüğü "Sağlığınızla Tanışın" kampanyasıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Üstün Korugan, obezitenin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını söyledi.

Obezite erken dönemde önlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Korugan, "Aramızda metabolik olarak şişman birçok insan var. İncecik görünüyorlar, ama örneğin kolestrolleri yüksek. Vücutları şekeri (insülin) iyi kullanamaz. Bu da onları damar sertliğine, hatta kalp krizine kadar götürebilir. Vücudunu, tansiyonunu, her şeyini etkiler. Bu yüzden sağlık taramaları, bunların yakalanması açısından çok önemli" dedi.

Kilo 65 ama riskli

Böyle ince görünümlü, ancak metabolik olarak obez olanların bazen sorunlarından habersiz yaşamlarını sürdürdüklerini anlatan Prof. Dr. Korugan, "Görüntü önemli değil, hekimin ölçtüğü parametreler önemli. Bazen 1.60 metre boyunda, 65 kilogram ağırlığında biri, şişman görünümlü birinden daha büyük bir risk altında olabilir" dedi.
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.