Magazin

Zayıf bebek başarısız oluyor

Zayıf bebek başarısız oluyor

Çok düşük kilolu doğan bebeklerin, okulda diğer çocuklara oranla daha başarısız oldukları belirtildi. Prof. Peter Pharoah ve ekibi, normal kiloyla doğan çocukların, çok düşük kiloyla dünyaya gelen çocuklardan çok daha başarılı olduklarını tespit etti.

Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, bebeğin anne karnındayken ve doğumdan hemen sonraki dönemdeki beyin gelişimi, yaşadığı sosyal çevre ve aldığı eğitimin kalitesinden daha önemli. Bilim adamları, Merseyside bölgesinde yaşayan, aynı sosyal çevreden, aynı okula giden, çok düşük kiloda doğmuş 167 ve normal kiloda doğmuş 167 çocuğun ortaokul bitirme sınavlarında gösterdikleri başarıları karşılaştırdı. Normal kiloda doğan çocukların, her derste, düşük kiloda doğanlardan en az bir puan daha yüksek not aldıklarını belirten bilim adamları, normal kiloda doğanların, özellikle matematik istatistik, İngilizce ve İngiliz Edebiyatı derslerinde dikkat çekici biçimde daha başarılı olabildiklerini bildirdi.
Yayın tarihi: 25.03.2003
282
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.