Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Zatürreye dikkat!

Zatürreye dikkat!

Erken teşhis ve tedavinin yapılmaması durumunda zatürree hastalığının ölümcül olduğunu vurgulayan uzmanlar, hastalık belirtilerinin görülmesi durumunda doktora başvurulmasını istedi.

Konya Sağlık Müdürü Dr. Eşref Okunakol, 24-30 Kasım arasında Zatürree Ölümlerinin Önlenmesi Haftası olduğunu anımsatarak, erken teşhis ve tedavimin ölümcül vakaları önlediğine dikkati çekti.

Okunakol, hastalığa ilişkin şöyle konuştu: "Zatürree genelde çocuklarda görülür. Eğer öksürüklü bir çocuk normalden çok daha sık nefes alıp veriyorsa, bu tehlike işaretidir. Bebeklere özellikle ilk 6 ay anne sütü, zamanında ve yeterli gıda vererek, 1 yaşına kadar tam aşılanmış olmalarını sağlamalıyız. Öksürük, zatürre ve nezle hava yoluyla bulaşır. Hasta bir insanla aynı odada oturmak ya da uyumak, çocuğun öksürük, nezle ve zatürre mikrobu almasına neden olur.

Öksürüğü ve nezlesi olan kişilerin çocuklardan uzak durması gerekir. Öksürük ve nezlesi olan çocuklara bol miktarda sulu gıdalar verilmelidir. Çocuklar üşütülmemeli, ancak çok da sıcak tutulmamalıdır. Çocuk temiz, nemli ve dumansız bir odada bırakılmalıdır."

Ateşi olan bir çocuğun üzerindekilerin çıkartılması gerektiğini hatırlatan Dr. Okunakol. "Soğuk suya batırılmış bezlerle ateşi olan çocuğun koltukaltı, boyun ve kasıkları silinmeli, rahat nefes almasına yardımcı olunmalı. Özellikle emzirmeden ve gece yatırılmadan önce çocuğun burnu sık sık temizlenmeli. Öksürüğü ve nezlesi olan çocuklara hemen antibiyotik veya öksürük şurubu gibi ilaçların verilmeye başlanması, çoğu zaman faydadan çok zarar verir. En emin yol, bu tür ilaçlarla ilgili doktora danışmaktır" dedi.
(DHA)
326
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.