Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Zamane büyükannesi

Zamane büyükannesi

Büyükanneler kendilerini olduklarından 20 yaş genç görüyor. Dünyayı dolaşıp gece hayatına girmek istiyorlar, aşk hayatları da hâlâ heyecanlı...

Günümüzün büyükanneleri yaşlandıklarını kabul etmiyor. Yours dergisinin Britanya'da 2 bin kadınla yaptığı araştırma, büyükannelerin kendilerini 20 yıl genç hissettiklerini gösterdi. Araştırmaya katılanların çoğu 90 olmadan yaşlı hissetmemeye kararlı.

Zamane büyükannelerinin yaş ortalaması 69, hissettikleri ortalama yaş 48. Ortalama yaşam uzunluğu beklentisi 88 çıktı. İki jenerasyon öncesi büyükannelerinin görmeyi umdukları yaş ise 71'di.

Ankete göre büyükannelerin yüzde 77'si mutlu. Yüzde 60'ı otomobil kullanıyor. Yüzde 25'i her gün alkol tüketiyor. Partneri olan her 10 büyükanneden yedisinin, iyi bir aşk hayatı var. Dünyayı dolaşmak ve gece hayatına katılmak gibi beklentileri de var. Günümüz büyükanneleri eskisi kadar çok çocuk yapmıyor. Ortalama çocuk sayısı yediden ikiye düşmüş. Katılımcıların çoğu 1960'lı yıllarda daha çok saygı gördüklerini belirterek, bu dönemi suç oranı ve yoksulluğun daha az olduğu 'altın çağ' diye niteliyor.

Yours'un editörü Valery McConnell, insanların zamane büyükannelerinin heyecan dolu ve kaygısız yaşam stiline gıpta ettiğini söyleyerek anket sonuçlarını destekliyor. McConnell, büyükanneler içinde şimdikilerin şanslı olduğunu; yüksek emeklilik maaşı ve sağlıklı bedenleriyle hayattan tat alacak uzun yılları bulunduğunu söyledi.
(Radikal)
321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.