Magazin

Zaman, insanı değiştiriyor

Zaman, insanı değiştiriyor

İnsan yaşamında her geçen yılın sadece fiziksel değil kişilik özelliklerinde ve yaşama bakış açısında da değişikliklere yol açtığı ortaya çıktı.

Yetişkin psikolojisi ile ilgili araştırmalara göre, bireyler her yaş dönümünde farklı kişilik özelliklerine sahip olabiliyor, yaşama bakış açıları ve öncelikleri çok fazla değişebiliyor. Örneğin ilk yetişkinliğe geçiş dönemi olan 18-22 yaş arasında öncelikli amaç, aile baskısından kurtulmak olurken 30 yaşa geçiş döneminde iş değiştirme ve boşanma düşünceleri ön plana çıkıyor, ancak 32-36 yaş arasındaki yetişkinlik döneminde birey artık modellerinden vazgeçip kendi gibi oluyor, hayat şartlarını kabul etmeye başlıyor, mesleğe ve aileye daha sıkı sarılıyor.

İşte yaş grupları ve kişilerin öncelikleri:

İlk Yetişkinliğe Geçiş (l8-22 yaş): Amaç aile baskısından kurtulmaktır. Duygusal bağımsızlık kazanılmaya çalışılır. Bunu kazanmak evden çıkmak kadar kolay değildir. Uzun zaman alır. İstikrarlı bir yapı 22 yaşında oluşturulmaya çalışılır.

Yetişkinliğe Başlangıç (22-28): İlişkiler ve meslek açısından istikrarlı bir yaşam isteği vardır. Küçükken büyümek isterler. Bu yaşta kişi kendini geliştirmek için bir sorumluluk duymaktadır. 25 yaşındaki birey seçimlerini açık tutabilmek için değişik alanlara ilgi gösterebilir. Kadınlar 25 yaşında ya mesleği ya ilişkiyi seçmek zorunda kalabilirler. Ancak 10 yıl sonra tam tersini yapmak isterler.

Eklemek, değiştirmek ve çıkarmak istedikleri vardır. Bu değisiklikleri zaman geçirmeden yapmak isterler. Boşanma ve iş değiştirme ihtiyacı vardır. 30 yaşında çok fazla önemli değişimler yaşanabilir, ikinci ergenlik dönemi gibidir. Aynı zamanda değişmeyi engelleyen eylemler yapabilirler. ABD'de 1946-1964 yıllarında çok fazla bebek dünyaya gelmiştir. Çünkü bu yıllarda 28-33 yaşında çok fazla insan yaşamaktaymış. Bu yaştaki insanlarda iş değiştirme isteği de çok fazladır.

Yetişkinlik, Kişiliğin Oturması (32-36): Kişi benim ne kadar zamanım kaldı sorusunu sormaya başlar. Erkekler amaçları ile ilgili yoğunlaşırlar. Amaçlarının engellenmesini istemezler. Modellerinden vazgeçip kendileri olurlar. Hayat şartlarını kabul etmeye başlarlar, mesleğe ve aileye sarılma görülür. Kişinin kendisi olması, bağımsız olması, öğretici olması ve güçlülük duygusu esastır.

Birey yaşamında neyi değiştirmek eklemek isterim diye sorar. Bazıları önemli değişimler yapmazken bazıları çok önemli değişimler yapar. Bu açıdan genelde normal dağılıma benzer bir değişim tablosu vardır. Bencilleşirler. Ancak başkalarına ne veriyorum yanında kendim için iyiyi apıyor muyum sorusu da esastır. Ben hayatımda ne yaptım? Çocuklarımdan ve eşimden ne alıyorum? İlişkilerimden ne kazanıyorum sorusu önemlidir. Aynı zamanda ben ne veriyorum sorusunu da sorarlar. 40'lar kişinin hedeflerine yaklaştığı yaşlardır. Bu hedefler anlamlıdır, engellenildiğinde rahatsızlık duyulur. Bu dönemde kadınlarla erkekler arasında farklılıklar olabilir."

(ANKA)
Yayın tarihi: 08.11.2002
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.