Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yüzyılın sorunu yüksek tansiyon

Yüzyılın sorunu yüksek tansiyon

Time dergisi, ABD'de giderek artan yüksek kan basıncı sorununu kapak yaptı.

Dergi, '65 milyon Amerikalı yüksek tansiyonun pençesinde' diye yazdı. On yıl önce bu rakam 50 milyondu. Dergi, 35 yaşındaki Michael Robinson'u örnek alarak 'Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için ne yapmalısınız' diye yol gösterdi. Time, şunları yazdı:

ROBİNSON'IN HİKAYESİ
'Kolejde basketbol oynadığı yılları hatırlayan Robinson, artık otomobiline kadar yaptığı yürüyüş sırasında bile zorlandığını hissettiğinde, büyük şaşkınlık geçirdi. Robinson 170 kilo ağırlığında ve 2.02 m boyunda. Taşımak için çok ağır bir yük. Aile geçmişi de onun aleyhinde. Anne ve babası yüksek tansiyon hastası. Babası ve erkek kardeşi aynı zamanda şeker hastası. Robinson, doktora gittiğinde, tansiyonu 166/120 çıktı ve kalp yetmezliğinin başlangıcında olduğunu öğrendi.

Bir yıl sonra, düzenli olarak egzersiz yapan ve hipertansiyon tedavisi uygulanmakta olan bu adam, fast-food alışkanlığını bıraktı. Az yağlı, düşük kalorili beslenmeyi tercih etti. Sonuçta, Robinson'un yeni tansiyon ölçümü 120/80 çıkmaya başladı...'
Yayın tarihi: 30.11.2004
355
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.