Magazin

Yüzüklerin Efendisi tiyatroda

Yüzüklerin Efendisi tiyatroda

John Ronald Reuel (JRR) Tolkien'in yazdığı 'Yüzüklerin Efendisi' adlı romanın uyarlaması, Kanada'da 24 milyon dolar bütçeli bir tiyatro oyunu olarak sahnelendi.

İlk gösterimi dün gece Toronto Tiyatrosu'nda yapılan ve aralarında Tolkien'in torunu da bulunan 2 bin kişinin izlediği 3.5 saat süreli oyun, bazı basın organlarınca başarısız olarak nitelendirildi.

'Asil başarısızlık'
Globe and Mail Gazetesi, oyun için 'asil başarısızlık' ifadesini kullanırken, Toronto Gazetesi de 24 milyon dolara mal olan prodüksiyonun, kitabın ve görkemli filminin başarısız bir taklidi olarak nitelendirdi.

Dört yılda hazırlandı
Oyun için ekip 4 yıl hazırlandı, savaş sahneleriyle dekorlar için çevresinde dönen bir platform oluşturuldu. Oyuncular 4 bin aday arasından seçildi. 50 oyuncununu rol aldığı oyunun müzikleri için de 18 müzisyenden oluşan bir ekip görev yaptı.

'Öykü çok derin'
Zor bir işe giriştiklerini, çünkü öykünün çok derin bir boyutu bulunduğunu belirten yapımcı Kevin Wallace, 'Bize deli olduğumuzu, hobbitleri nasıl dans ettirip şarkı söyleteceğimizi sordular. Ancak oyunun ciddiye alınmasını istiyorduk' dedi.
Yayın tarihi: 24.03.2006
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.