Magazin

Yusuf İslam uçak indirdi

Yusuf İslam uçak indirdi

Terör şüphesi taşıyan bazı grupları finanse ettiği kuşkusuyla ABD'nin izleme listesinde olan İngiliz vatandaşı Yufuf İslam'a ülkeye giriş izni verilmedi.

Son dönemde terör eylemlerine yönelik kınamalarıyla gündeme gelen Yusuf İslam yüzünden Londra-Washington seferini yapan uçağa önceki gün 280 yolcusuyla acil iniş yaptırıldı. Cat Stevens olan adını Müslümanlığı seçtikten sonra Yusuf İslam olarak değiştiren şarkıcının teröre finans desteği sağladığından şüphenildiği için ABD'nin izleme ve uçuş yasağı listesinde olduğu anlaşıldı. İngiliz vatandaşı olan Yusuf İslam, sorgulandıktan sonra ülkesine sınırdışı ediliyor.

UÇAK İNDİRİLDİ
Geçen mayıs ayında ABD'de bulunan Yusuf İslam, önceki gün yine ABD'ye gitmek için Londra'daki Heathrow Havalimanı'na geldi. United Airlines'ın yolcu kontrolünden geçen Yusuf İslam, herhangi bir engele takılmadan uçağa bindi. Havacılık şirketi, yolcu listesini Amerikan Ulusal Gümrük ve Sınır Koruma Hedef Merkezi'ne de bildirirken uçak bir süre sonra havalandı. Amerikalı yetkililer, izleme listesinde bulunan 'Yusuf İslam'ın da yolcular arasında olduğunu farkedince mürettebatla yaklaşık 280 kişinin bulunduğu Boeing 747'nin en yakın havalimanına indirilmesini istediler. Bu durumda uçak Washington'un Dulles Havalimanı yerine Maine'in Bangor Havaalanı'na indirildi. Yusuf İslam'ı burada FBI ajanları karşılarken, diğer yolcular altı saatlik bir rötarla Dulles'e ulaştı. İslam'ın yakın zamanda izleme listesine alındığı tahmin ediliyor.

ABD'YE ELEŞTİRİ
Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) bir bildiri yayınlayarak Yusuf İslam'a ülkeye giriş hakkı tanınmamasını eleştirdi. CAIR Direktörü Nihad Awad, 'Uluslararası saygı gören Yusuf İslam ve Prof. Tarık Ramadan gibi İslami kişiliklere ABD'ye giriş hakkı tanınmaması, ılımlı Müslümanların da tıpkı terörist muamelesi göreceği şeklinde rahatsız edici bir mesaj veriyor' dedi. 41 yaşındaki akademisyen Ramadan'ın geçen Ağustos'ta ABD'ye girmesine izin verilmemişti.

Beslan'daki çocuk katliamını kınamıştı
Yusuf İslam, 21 Temmuz 1948'te Kıbrıslı Rum bir baba ile İsveçli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu Londra'da geçti. Steven Demetre Georgiou adı verilen küçük çocuk Ortodoks dinine göre yetiştirildi, ancak Katolik okuluna yollandı. Babası Türk düşmanı olduğundan Türklere ve İslam'a nefret duyarak büyüdü. Cat Stevens adını alarak, 1960'lar ve 1970'lerde 'Wild World' ve 'Morning Has Broken' gibi hitleriyle ünlendi, 12 albüm yaptı.

1970'lerin sonunda Müslümanlığı seçerek Yusuf İslam adını aldı. 1983 yılında Londra'da bir Müslüman okulu açan Yusuf İslam, öğretmenlik yaptı, İslam'ın önde gelen savunucularından oldu. 11 Eylül saldırılarından sonra CD'lerinden elde ettiği kárı kurbanların ailesine bağışlayacağını açıkladı. 1990'larda stüdyoya geri dönen İslam, Beslan'daki okul katliamını şiddetle kınamıştı. Yusuf İslam, internetteki sitesinde, 'Masum insanların rehin alınmasına ne İslam'da ne de Hz Muhammed'in ortaya koyduğu modelde yer vardır' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 23.09.2004
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.