Magazin

Yumurta vitami deposu

Yumurta vitami deposu

Yumurtanın vitamin deposu olduğunu belirten uzmanlar, anne sütünden sonra insanın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren ikinci gıda maddesinin yumurta olduğunu açıkladılar.

Konya Numune Hastanesi Metebolizma Uzmanı Dr. Feridun Karakurt, yumurta da çok çeşitli ve insan vücudu için gerekli vitaminlerin olduğunu belirterek, "Yumurta da insan vücudunun ihtiyaç duyduğu 13 çeşit vitamin var. B12, A, E, D, Kolin, Biotin, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Bakır, İyot, Çinko, Sodyum ve Mangenez içeren yumurta bu nedenle yeni bir canlının hayata gelmesine kaynaklık ettiği gibi yüksek bir besin değerine de sahiptir" dedi.

ÇİĞ TÜKETMEYİN
Sindirimi güç olduğu için yumurtanın çiğ ve aşırı pişmiş tüketilmemesi gerektiğini hatırlatan Dr. Karakurt, şunları söyledi:

"Yumurta veya yumurta içeren yemekler sıcak yada tam soğuk tüketilmemeli. Hayvansal bir besin olmasına rağmen yumurtanın yağ içeriği çok düşüktür. Yumurta akının proteinleri form oluşturucudur. Bu nedenle hamur işlerinde tabii bir kabartıcı ve renklendirici olarak kullanılır. Yumurta proteinleri su ile katılaştığı için sütlü tatlılarla çorbaların vazgeçilmez kıvam sağlayıcısıdır. Yumuşak yapıda olan pişmiş yumurta, çiğnenmesi ve sindirilmesi en kolay gıdalardandır."
(DHA)
Yayın tarihi: 18.03.2003
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.