Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yükseköğretim yasa taslağı toplantısı

Yükseköğretim yasa taslağı toplantısı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yükseköğretim yasa taslağıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) oluşturulan komisyon ile Üniversitelerarası Kurul Alt Komisyonu'nun birlikte çalışacağını ve çalışmaların yeni yasama dönemi başlamadan hızlandırılacağını bildirdi.

Yükseköğretim yasa taslağı konusunda birlikte çalışması kararlaştırılan MEB'in oluşturduğu komisyon ile Üniversitelerarası Alt Komisyonu ve diğer bazı yetkililer, Başkent Öğretmenevi´nde biraraya geldi. Toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Özellikle üniversitelerimizle ilgili hazırladığımız yasa tasarısı taslağıyla ilgili görüşmeler yapmak veya Türk üniversitelerinin gerçek anlamda ihtiyacını karşılayacak bir yeni yasahazırlamak üzere Üniversitelerarası Kurul tarafından görevlendirilen komisyonla 4 saat müzakere yaptık" dedi.

Çelik, "müzakereler sonucunda varılan ortak kararı" şöyle açıkladı: "Hükümeti ve siyasi iradeyi temsil eden bizler ve üniversitelerimizi temsil eden komisyon üyeleri, Türk üniversitelerinigerçekten çağdaş, dünya üniversiteleriyle yarışabilen, daha iyi üretenve toplumumuzun ihtiyaçlarına cevap veren üniversiteler haline getirmek için yeni düzenlemeler yapılması gerektiği konusunda hemfikiriz. Bununla ilgili adımlar atılması gerekiyor ve bu adımlar atılırken de ortak aklı çalıştırarak rasyonalitenin gereği neyse onun yapılması konusunda hemfikir olduk."

Bugüne kadar gelinen süreci değerlendirdiklerini ifade eden Çelik,"geçmişe takılıp kalınmayacağı konusunda görüş birliğine vardıklarını" söyledi. Çelik, "Geçmişte yapılan doğrular da yanlışlar da bir tarafa bırakıldı. Doğruları günümüze de doğrular olarak taşıyacağız, ama geçmişte kim ne dedi, ne yaptı bunlarla uğraşmayacağız, geleceğe bakacağız" diye konuştu.

TOPLANTILAR SÜRECEK
Üniversitelerarası Alt Komisyon üyelerinin 20 Eylül 2003 tarihindekendi aralarında İstanbul´da biraraya geleceklerini kaydeden Çelik, 21Eylül 2003 tarihinde de Milli Eğitim Bakanlığı komisyonu ile Yıldız Teknik Üniversitesi´nde ortak bir toplantı yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Çelik, toplantıda, fazla akademik özgürlük, mali özerkliğe giden yolların açılması, üniversitelere daha fazla mali kaynak aktarılması ve özellikle akademik ve idari personel açısından rahatlatılması konularında görüş birliğine vardıklarını söyledi.

"KADRO TAHSİSİ MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ"
Üniversitelere Bütçe Kanunu çerçevesinde 3 bin 200 kadronun tahsisedildiğini, ancak kadroların üniversiteler arasında henüz dağıtılamadığını kaydeden Çelik, şöyle konuştu: "İlgili Başbakan Yardımcılığı tarafından bu mesele YÖK´e yazıyla bildirilmiştir. Yazıda, YÖK'ün de katılımıyla Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı´ndaki uzmanların bir araya gelerek üniversitelere dağıtılması gerektiği vurgulanmıştır. Ancak bu konuda tek yetkilinin YÖK olduğu şeklinde bir cevap geldiği için bugüne kadar dağıtım yapılamamıştır. Üniversitelerarası Kurul Başkanımız, üniversitelerimizi temsilen yetkililer, ben ve bu işlerden sorumlu Başbakan Yardımcımız Mehmet AliŞahin ile biraraya geleceğiz en kısa zamanda bu dağıtımı yapacağız. Sayın Başbakanımız da bu meseleye son derece duyarlı yaklaşıyor. Üniversitelerimizin şu anda çözebileceğimiz mali sıkıntılarıyla ilgiliMaliye Bakanlığı´nın da görüşleri alınarak gerekli rahatlamalar yapılacaktır, yapılmaya çalışılacaktır."

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı komisyonu ile Üniversitelerarası Kurul Alt Komisyonu'nun bundan sonra da birlikte çalışacağını, yasama dönemi başlamadan çalışmaların hızlandırılacağını söyledi. "Bu güzel ortam, bu diyalog ortamı bundan sonra da devam edecektir, konuştukça aslında aynı hedefler için çırpındığımızı daha iyi görme şansı elde ediyoruz" diyen Çelik, gelecek dönemde olumlu çalışmalar yaparak meseleye nokta koymak istediklerini söyledi. Çelik, "Üniversitelerimiz artık daha fazla bilimsel üretim yapabilmek, AB normlarına uydurabilmek için azami gayreti sarf edeceklerdir ve biz de hükümet olarak onlara gerekli desteği vereceğiz" dedi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Çelik, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necat Birinci, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şaban Şimşek, Başbakanlık başdanışmanları Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Ömer Dinçer, Başbakanlık Danışmanı Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış ve Kurul´un yükseköğretim yasa taslağı konusunda çalışmak üzere 9 rektörden oluşturduğu Alt Komisyon ile diğer bazı öğretim üyeleri katıldı.
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.