Magazin

Yüksek topuklara dikkat!

Yüksek topuklara dikkat!

Yüksek topuk sevenler, dikkat! İstanbul Ortopedi Merkezi'nden (ISOM) Doç. Dr. Bülent Aksoy, yüksek ve sivri topuklu ayakkabıların, ileride ortopedik sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Doç. Dr. Aksoy, A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, merkeze gelen her 100 hastadan 15'inin ayak sorunuyla başvurduğunu anlattı.

Hanımların mağaza vitrinlerinde görüp aldıkları yüksek ve sivri topuklu, dar ayakkabıların ileride onların başına ortopedik sorunlar açabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Aksoy, ''Sadece görünümüne bakaraktercih edilen bu tür ayakkabılar düz tabanlıktan, topuk dikenine kadarpek çok probleme neden olabilir'' dedi.

Uzun süre ayakta durma, dar ayakkabı ve yüksek topuk gibi alışkanlıkların zaman zaman aşırı ağrıya yol açarak, hayatı ızdıraplı hale getirdiğine de işaret eden Doç. Dr. Aksoy, orta ya da alçak topuklu, rahat ve ortopedik ayakkabı giyilmesi önerisinde bulundu.

Doç. Dr. Bülent Aksoy, uzun süre ayakta kalıp, yorgunluk ve ağrı gibi şikayeti bulunan hanımların, akşamları ayaklarını yarım saat ılıksuda bekletmeleri ve yukarıya kaldırarak, dinlendirmeleri önerisinde bulundu.
(AA)
Yayın tarihi: 15.02.2003
349
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.