Magazin

Yüksek şeker hafızaya zararlı

Yüksek şeker hafızaya zararlı

Amerikan bilim adamları, yüksek kan şekerinin hafızayı olumsuz etkilediğini tespit ettiler.

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisindeki habere göre, New York Üniversitesi´nde görevli bilim adamları, 53 ila 89 yaşlarındaki 30 erkek ve üzerinde araştırma yaptılar.

Araştırmaya katılan bazı kişilerin kan şekeri değerlerinin yüksek olduğunu belirten bilim adamları, bu kişilerde, genelde şeker hastalığından önce tespit edilen bozulmuş glikoz toleransı (IGT) olduğunu ifade ettiler.

Araştırma çerçevesinde beynin öğrenme ve hatırlamayla ilgili hippocampus bölgesine yoğunlaştıklarını kaydeden bilim adamları, IGT hastalarının hippocampus bölgesinin, kan şekeri değerleri normal olan kişilere göre daha küçük olduğunun ortaya çıktığını belirttiler.

Bilim adamları, IGT hastalarının, yapılan hafıza testlerinde de daha başarısız olduğunu söylediler. Prof. Antonio Convit, yapılan araştırmayla, vücuttaki glikoz düzeyinin hafızayla bağlantılı olduğunun ortaya çıktığını belirterek, yüksek kan şekeri değerinin, glikozun dokulara ulaşmadığının işareti olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 04.02.2003
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.