Magazin

Yolda 'yumuşak' olun!

Yolda 'yumuşak' olun!

Uzmanlar uyarıyor: Yağışta kaygan yol tehlikeyi büyütür. Otomobil daha yumuşak kullanılmalı, ani manevra yapılmamalı, kurallara kesinlikle uyulmalı, hız düşürülmeli.

Hava şartları, trafiği bire bir etkiliyor. Yağışla birlikte kaygan yollar ve sürücü hataları kazalarda artışa neden oluyor. Emniyet yetkilileri, özellikle E-5 ve TEM otoyolları ile düz asfalt yollarda kazaların daha çok arttığını belirtti. Düz yollarda az yağışın bile yolu kayganlaştırdığına dikkat çeken yetkililer, havanın, araç hâkimiyetini zorlaştırdığını söyledi. Yetkililer, "Kurallara mutlaka uyulmalı. Hız limitlerinin altında seyredilmeli. Özellikle silecek ve farların doğru çalıştığı kontrol edilmeli" uyarısında bulundu.

Gülünay: Suç sadece yolda değil
İleri Sürücü Teknikleri Eğitmeni Yener Gülünay, yağmurlu havada hız düştüğü için ölümcül kaza sayısının azaldığını, ancak özellikle şehiriçi trafiğinde 'maddi hasarlı' kazaların arttığını söyledi. Suçu sadece 'yol kayganlığına' bağlamamak gerektiğine işaret eden Gülünay, sürücülere şu uyarılarda bulundu:

 • Lastiklerin diş derinliği en az iki milimetre olmalı. Lastiklerin, aldığı yağmur suyunu oluklardan düzgün boşaltması gerekir.

 • Kış lastikleri kullanılmalı. Otomobil yola ne kadar tutunursa, risk de o kadar azalır.

 • Kaygan yolda hız mutlaka düşürülmeli. 120 km. hızla gidilebilecek bir yolda, yağmurlu havada en fazla 80 km. hız yapılmalı.

 • Normalde iki saniye olan takip mesafesi, yağmurlu havalarda üç saniyeye çıkarılmalı. Islak yolda fren mesafesi normal koşullara göre yüzde 50 artış gösterir.

 • Görünmek için kısa farları mutlaka açın.

 • Direksiyon iki elle saat '9.15' konumunda tutulmalı, koltuklarda doğru oturmalı.

 • Ani direksiyon hareketleri yapılmamalı. Kuru havada yapılması gereken manevra kaygan yolda yapılırsa kaza kaçınılmaz olur. Aracın daha yumuşak kullanılması gerekiyor.


 • Kadıoğlu: Kar da tehlikeli
  İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da, kar yağışının trafiği yağmura göre daha çok etkilediğini açıkladı. Kadıoğlu, "Yağış, görüş şartlarını kötüleştirir, araç ve toprak kaymasına neden olur, gece yolda yansımalar oluşturur. Kar, sürücünün görüşünü engellemesi ve eriyip buza dönüşme ihtimali bakımından, özellikle de geceleri daha tehlikeli" dedi.
  (Radikal)
  Yayın tarihi: 11.11.2003
  533
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.