Magazin

Yoksulluk en çok çocukları vuruyor

Yoksulluk en çok çocukları vuruyor

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, günümüzün en can alıcı sorunlarından birinin ''çocuk yoksulluğu'' olduğunu belirterek, ''Ulusal Çocuk Yoksulluğu Merkezi'' kurulmasını önerdi.

Prof. Dr. Hatun, Dünya Çocuk Hakları Günü'nde, çocukların yoksulluğunun, ailenin yoksulluğuna bağlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Bunun en önemli nedeni ise işsizliktir. Yoksulluktan, en çok etkilenen, yaşama, gelişme ve büyüme hakları riske atılanlar, o ailenin en küçük üyeleridir. Çocuk haklarının yaygın bir biçimde ihlali de, temelde yine yoksulluktan kaynaklanmaktadır.''

''Yoksulluğun çocuklar üzerinde en sık görülen etkisinin beslenme yetersizliği ve açlık'' olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hatun, ''Yoksulluk, eve giren kaliteli besinlerin yetersizliğine, ev içi stres ve annenin kronik yorgunluğu nedeniyle anne sütünün erken kesilmesine, annenin beslenme yetersizliği dolayısıyla bebeklerin düşük ağırlıklı doğmasına neden olur'' diye konuştu.

ZİHİNSEL GELİŞİMİ ETKİLİYOR
Prof. Dr. Şükrü Hatun, açlık karşısında direnen çocuk bedeninin en hüzünlü döneminin, uzayan açlığa uyum dönemi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

''Bu dönemde her şey yavaşlar ve organizma kendisini bir tür kış uykusu olarak tanımlanabilecek bir döneme sokar. Bu dönemde başta büyüme ve metabolizma olmak üzere her şeyden tasarruf yapılmaya çalışılır. Bu nedenle yoksul çocuklar kısa boylu olur. Yoksulluğun en acılı sonucu ise bebek ve çocuk ölümlerini arttırmasıdır. Yoksulluk, milyonlarca çocuğun ölümüne yol açtığı gibi, daha fazla sayıda çocuğun okula gidememesine, hastalanmasına veya (çocuk işçi) olarak yaşamını sürdürmesine neden olmaktadır. Oysa, global gelirin yüzde 1'i ile çocukların yoksulluktan kurtulmasını sağlamak mümkündür.''

Yoksulluğun iyi bilinen etkilerinden birisinin de, zihinsel gelişimi olumsuz etkilemesi olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Hatun, şunları söyledi:

''Birleşmiş Milletler Gelişim Programı İnsani Gelişim Raporu'na göre, ülkemizdeki insanların yüzde 2.4'ü günde 1 dolardan, yüzde 18'i de günde 2 dolardan az gelire sahiptir. Son ekonomik krizdeki yoğun yoksullaşma dalgasını bir kenara bıraksak bile, bu rakamlara göre nüfusumuzun, dolayısıyla çocukların da en az yüzde 20'si yoksuldur.''

YOKSULLUĞUN AZALTILMASI İÇİN ÖNERİLER
Prof. Dr. Hatun, yoksulluğun çocuklar üzerindeki etkisini azaltılması için şu önerilerde bulundu:

Çocuk yoksulluğunu izlemek, etkilerini kamuoyuna anlatmak ve çözümler üretmek üzere, Ulusal Çocuk Yoksulluğu Merkezi kurulmalıdır.

Ülkemizdeki işsizliği azaltacak ve toplumsal eşitsizlikleri düzeltecek bir sosyal program acilen aşlatılmalıdır. Bu amaçla savunma harcamaları azaltılmalı, bu kaynaklar sağlık ve eğitime kaydırılmalıdır.

Kaynakların kullanımında en dezavantajlı çocuklara öncelik verilmelidir.

Çocukların hepsini sağlık güvencesi sağlayacak Çocuklara ÜcretsizSağlık Hizmeti yasası çıkarılmalı, bu yasa çıkıncaya kadar Yeşil Kart uygulamasının kapsamı genişletilerek sürdürülmelidir.

Ülkemizdeki temel sağlık hizmeti sistemi güçlendirilmeli ve bütündoğumların, eğitilmiş sağlık personeli tarafından yapılması sağlanmalıdır.

Başta düzenli geliri olmayan aileler olmak üzere devlet, doğan bütün çocuklara koşulsuz ve karşılıksız ekonomik yardım yapmalıdır.

Okul Sütü Projesi, bütün kamu ilköğretim okullarına yaygınlaştırılmalı ve okullarda verilen yemeklerin besin değeri yükseltilmelidir.

(aa)
Yayın tarihi: 20.11.2002
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.