Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yoksulluğun kitabı yazıldı

Yoksulluğun kitabı yazıldı

Demokrasi Kitaplığı tarafından yayınlanan ''Yoksulluk Halleri'' adlı araştırma, Türkiye'deki kent yoksulluğunu ele alıyor. Toplam 60 mülakatın yer aldığı araştırma, yoksulluğun sosyal olduğu kadar siyasi sonuçlarını da ortaya koyuyor. Araştırmada yoksulluk kriteri, hiçbir kazancı olmayan ve yardımlarla yaşayanlar, düzenli geliri olmayıp iş buldukça çalışanlar ve asgari ücret alanlar olarak belirlenmiş.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi tarafından Türkiye'deki kent yoksulluğu üzerine bir araştırma yapıldı. 180 kişinin yer aldığı, toplam 60 mülakat ile kentlerdeki yoksulluğun ne gibi sosyal ve siyasi görünümler aldığının araştırıldığı çalışma, ''Yoksulluk Halleri'' adıyla da kitap olarak da yayınlandı. Demokrasi Kitaplığı tarafından yayınlanan çalışmada Serdar Turgut'un deyimiyle 'Öteki Türkiye'nin nasıl yaşadığı, devlet, zenginlik, fakirlik üzerine neler düşündüğü, fakirlik ile milliyetçilik ve dinin nasıl bir ilişki içinde olduğu araştırıldı.

Necmi Erdoğan'ın editörlüğünde yayınlanan kitapta fakir grubuna giren insanlarla yapılan röportajlardan da örnekler yer alıyor.

Araştırmada yoksulluk kriteri, hiçbir kazancı olmayan ve yardımlarla yaşayanlar, düzenli bir işi veya geliri olmayıp iş buldukça çalışanlar, asgari ücret veya onun biraz üzerinde ücret alanlar olarak belirlenmiş.

Araştırmanın sonuçlarını ise Necmi Erdoğan, Asu Bora, Ersan Ocak, Kemal Can, Ahmet Çiğdem, Mustafa Şen ve Ömer Laçiner değerlendiriyor.

Kitap, bir dönem MGK toplantısında bile 'toplumsal patlama' olabileceği endişesiyle dile getirilen yoksul kesimi, kendilerinin dile getirdikleri gerçekleri gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Alan araştırmasının temel olarak İstanbul ve Ankara'da yapıldığı çalışmada, metropollerdeki yoksulluk ile diğer kentlerdeki yoksulluk arasındaki farkların anlaşılması için bazı görüşmeler de Urfa, Erzurum ve Konya'da yapılmış. Araştırma, İstanbul'da Tarlabaşı, Ayazma Köyü, Gazi Mahallesi, Beyoğlu Çocuk ve Gençlik Merkezi, Yenibosna, Çayırbaşı(Sarıyer) Nurtepe(Kağıthane), İçerenköy, Küçükbakkalköy ve Kayışdağı'nda; Ankara'da ise Mamak, Altındağ ve Sincan ilçelerini kapsamış.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 30.09.2002
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.