Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yoksulluğun çaresi aile planlaması

Yoksulluğun çaresi aile planlaması

BM tarafından hazırlanan bir raporda, gerek aileler, gerekse uluslar açısından, yoksulluktan kurtulmanın yolunun aile planlamasından geçtiği vurgulandı. BM Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yayınlanan ''2002 Dünya Nüfus Raporu''na göre ülkeler, yoksullukla mücadele etmek istiyorlarsa, kadınların üreme sağlığına öncelik vermeleri gerekiyor.

Dünya liderlerinin 2000 yılı binyıl zirvesinde vaat ettikleri hedeflere varmanın yolunun da bu olduğu raporda yer aldı. Bu hedefler arasında, 2015 yılı dünya çapında açlık ve yoksulluğun, anne ve çocuk ölümlerinin yarıya indirilmesi, AIDS hastalığının yayılmasının yavaşlatılması, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve çevre açısından sürdürülebilir kalkınma modeli geliştirilmesi bulunuyor.

UNFPA raporunda sözü edilen hedeflere varılabilmesi için, nüfus planlaması, arzulanmayan hamileliklerin önlenmesi, cahilliğin ortadan kaldırılması ve kadınlara karşı ayırımcılığa son verilmesi için acil tedbir alınması istendi.

Raporda, kadınlarını eğiten ve aile planlamasına önem veren ülkelerin nüfus artışını yavaşlattıkları ve ekonomik kalkınmayı hızlandırdıkları da belirtildi. Buna karşılık aile planlaması alanındayeterli çaba harcanmadığı ve kadın-erkek eşitliği sağlanmadığı takdirde, yoksullar arasında doğurganlık oranı yükseliyor. Bu ise gerek aileler, gerekse uluslar arasında yoksulluk ve eşitsizliğin yaygınlaşmasına neden oluyor. Bu durumda zengin ve yoksul ülkeler arasındaki uçurum da giderek büyüyor.

Raporda, kalkınma yolundaki ülkelerde yoksullara tercih hakkı verildiğinde, bunların kendi ana-babalarının sahip olduğundan daha az çocuk yapmayı tercih ettiklerinin görüldüğü de kaydedildi. Mikro düzeydeki bu olgu, ülke çapında ekonomik gelişmeye zemin hazırlıyor.

Ulusların yaşamında bir kez açılan bu fırsat penceresinden yararlanan ülkeler arasında Doğu Asya ülkeleri ile Meksika ve Brezilyabulunuyor.

UNFPA raporunda, Brezilya'da nüfus artışının yavaşlatılmasının, kişi başına yıllık ulusal gelirde yüzde 0.7'lik artışa neden olduğu davurgulandı.

(aa)
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.