Magazin

Yoğurt vücuttaki kanserojen maddeleri atıyor

Yoğurt vücuttaki kanserojen maddeleri atıyor

Yoğurdun vitamin deposu olduğunu belirten uzmanlar, günde yenilen 250 gram yoğurtla vücuttaki kanserojen maddelerin atıldığını söyledi.

Selçuk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Durak, yoğurtaki maddelerin kanserojen maddeleri parçalayarak, antikanserojen özellik gösterdiğini vurguladı.

Yoğurdun kalsiyum, magnezyum, aminoasit bakımından zengin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Durak, özellikle çocukların kemik gelişimi sağlamak için günde en az 250 gram yoğurt yemeleri gerektiğini vurguladı. Yoğurdun içerisinde bulundurduğu yararlı bakterilerle sindirimi kolaylaştıdığını kaydeden Prof.Dr. Durak, "Yoğurt, vücutta zararlı bakterilerin oluşumunu engeller. Mide, bağırsak ve sindirim sistemi daha iyi çalışır. Yoğurtta bulunan maddeler, kanserojen maddeleri parçalayarak, antikanserojen özellik gösterir'' dedi.

Evde yapılan yoğurtlarda yararlı bakteri oranının düşük olduğunu anlatan Prof.Dr. Durak, evde ideal yoğurt elde edilemediğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Yoğundun mayalama işlemi doğru yapılmalı. Süt 42-45 derece sıcaklıktayken mayalanmalı. Daha sonra 4-6 saat bekletilmeli. Çok sıcak mayalama yapılırsa, yoğurt ekşi olur. Çok soğuk mayalanırsa da yararlı bakteriler çoğalma ortamı bulamadan ölür."
(DHA)
Yayın tarihi: 18.03.2003
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.