Magazin

Yıllar sonra aynı kilisede

Yıllar sonra aynı kilisede

80'li yıllarda Mardin'in Bağlarbaşı Köyü'nü terk eden Süryaniler, 100 bin euro toplayarak köyün yıkılmaya yüz tutmuş kilisesini tamir ettirdi. 80 kişilik Süryani grup kilisede ayin yaparak geceledi.

Midyat ilçesine bağlı Bağlarbaşı Köyü'nde 20 yıl öncesine kadar 80'i Süryani, 100'ü Müslüman 180 aile yaşıyordu. Süryaniler, 80'li yılların ortalarına doğru köyden göç etmeye başladı. Son Süryani aile de 10 yıl önce ayrılınca, 1700 yıllık tarihe sahip köydeki Mor Kuryakus Kilisesi bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tuttu.

Artık sadece 40 Müslüman ailenin yaşadığı Bağlarbaşı Köyü, önceki gün eski sakinlerini ağırladı. Uzun süreden beri Hollanda ve İsveç'te yaşayan Süryaniler, aralarında 100 bin euro topladı, kilise onarılarak ibadete hazır hale getirildi. Çocuklarının çoğu Avrupa'da doğan Süryanilerden oluşan 80 kişilik grup, kiliseye adını veren Mor Kuryakus'un ölüm yıldönümü olan 15 Temmuz'da köylerini ziyarete geldi. Süryaniler, papaz eşliğinde ayin yaptı. Yemeklerini burada yiyen Süryaniler, geceyi de kilisede ayin yaparak geçirdi.

'Bazı aileler dönmek istiyor'
Babasının da burada papaz olduğunu söyleyen papaz Ablahat Dağ, "Burası çok büyük ve eski bir kilise. Yetkililerle görüşerek onarım için yardım istedik. Bazı aileler temelli dönmek istiyor, ancak Avrupa'da doğan çocuklarımız yüzünden gelemiyoruz. Artık her yıl 15 Temmuz'da gelip bir gece kalarak ibadet yapacağız" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.07.2004
311
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.