Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yıllar fani kozmetik baki

Yıllar fani kozmetik baki

Londra'da, bir Roma tapınağının bulunduğu alanı kazan arkeologlar, 2 bin yıl öncesinden kalma krem ortaya çıkardılar. Kremin içeriği kimyasal analizle belirlenecek.

Britanya'nın başkenti Londra'da, bir Roma tapınağının bulunduğu alanı kazan arkeologlar, 2 bin yıl öncesinden kalma, üzerinde hala son kullanan kişinin parmak izinin bulunduğu bir krem buldular. Londra müzesi yetkililerinden Francis Grew, krem kutusunun işçiliğinin mükemmel olduğunu, içindeki kremin niteliğini ortaya çıkarmak için kimyasal analiz yapılacağını söyledi.

Müze uzmanlarından Liz Barham bugün dünya basını önünde, silindirik teneke krem kutusunun kapağını açarken, yarısı kullanılmış kremin kokusunu, "kükürdümsü" ve "peynirimsi" olarak tarif etti. Krem kutusu, tapınak alanının kıyısındaki bir hendeğin dibinde ortaya çıkarıldı. Londra'nın merkezine 2-3 kilometre uzaklıktaki tapınak alanında ayrıca heykeller, deri ayakkabılar ve ahşap bir yazı tabletine de rastlandı.
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.