Magazin

Yılın basın fotoğrafları

Yılın basın fotoğrafları

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin (TFMD) "Yılın Basın Fotoğrafları 2005" yarışmasında, AA Foto Muhabiri Eşber Okayer'in "Kuşadası'nda Can Pazarı" başlıklı fotoğrafı "Yılın Basın Fotoğrafı" seçildi.

Yılın fotoğrafları sağda

TFMD'den yapılan açıklamaya göre, bu yıl 21'incisi düzenlenen Yarışmada, Mustafa İstemi, Rıza Ezer, Selahattin Sevi, Burhan Eliş, Burhanettin Özbilici, Can Karakaş, Melih Zafer Arıcan ve Fevzi Yazıcı'dan oluşan jüri; haber, spor ve serbest dallarda dereceye giren fotoğrafları belirledi.

Ankara Sheraton Oteli'nde dün toplanan jürinin değerlendirmesi sonucunda, yarışmanın haber dalına, terörün çirkin yüzünü bütün çıplaklığıyla anlatan fotoğraflar damgasını vurdu.

500 FOTOĞRAF ARASINDAN SEÇİLDİ
Jüri, yaklaşık 500 fotoğraf arasından AA'dan Eşber Okayer'in Aydın'ın Kuşadası ilçesinde Kadınlar Denizi'ne turist taşıyan şehir içi minibüse konan bombanın patlaması sonucu 4 kişinin öldüğü terör olayında yaşanan dehşeti bütün çıplaklığıyla anlatan seri fotoğrafları "Yılın Basın Fotoğrafı" seçti.

Jüri, haber dalında ikinciliğe, yine terörün bir başka yüzünü yansıtan Yeni Şafak Gazetesi'nden Behçet Güngör'ün "Adalet Bakanlığı'na İntihar Girişimi" rumuzlu fotoğrafını değer buldu.

JTI'ın sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada, JTI özel ödülleri ile Mustafa Pekcan Özel Ödülü'nün yanı sıra FMD Yönetim Kurulu tarafından FMD'nin kurucularından ve ilk başkanı olan Rafet Hüner adına da ilk kez özel ödül verildi.

YARIŞMAYA AA DAMGASI
Yarışmadaki toplam 14 ödülün 11'ini AA foto muhabirleri kazandı. Yarışmada dereceye giren foto muhabirleri ve eserleri şöyle:

HABER DALINDA:
1- Eşber Okayer (AA) "Kuşadası'nda Can Pazarı"
2- Behçet Güngör (Yeni Şafak) "Adalet Bakanlığı'na İntihar Girişimi"
3- Bülent Uzun (AA) "Yaşama Tutunmak"

SERBEST DALDA:
1- Cem Öksüz (AA) "Yağmurun Öyküsü"
2- Tolga Adanalı (AA) "Çaresizlik"
3- Tolga Adanalı (AA) "Serçelerin Su Dövüşü"

SPOR DALINDA:
1- Kayhan Özer (AA) "Lütfen"
2- Fırat Yurdakul (AA) "Azim"
3- Tolga Adanalı (AA) "Mavi ile Buluşma"

JTI ÖZEL ÖDÜLLERİ:
Tahir Turan Eroğlu (AA) "Fidan Omza"
Tolga Adanalı (AA) "Görmeden Koşabilmek"
Fırat Yurdakul (AA) "Engellenmeyen Dans"

RAFET HÜNER TFMD ÖZEL ÖDÜLÜ:
Alper Yurtsever (Star) "Kurtların Dansı"

MUSTAFA PEKCAN TFMD ÖZEL ÖDÜLÜ:
Mehmet Demirci (Zaman) "Pakistan"
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 18.04.2006
468
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.