Magazin

Yıldız Savaşları'nda görsel efekt ziyafeti

Yıldız Savaşları'nda görsel efekt ziyafeti

'Yıldız Savaşları: Bölüm III- Sith'in İntikamı'nda 2 bin 151 görsel efekt kullanıldı.

Bilimkurgu sinemasının efsaneleşen filmi Yıldız Savaşları'nın yeni bölümü 'Star Wars: Episode III - Revenge of Sith', 19 Mayıs'ta gösterime girecek. George Lucas'ın yönettiği filmde Ewan McGregor, Hayden Christensen, Natalie Portman, Ian McDiarmid ve Samuel L. Jackson da rol alıyor.

Görsel efekt zengini
ABD haber dergisi Time, 1977 yapımı 'Yıldız Savaşları IV - Yeni Bir Umut' filminde 360, 2004 yapımı 'Harry Potter ve Azkaban Tutsağı' isimli filmde ise bin görsel efekt kullanıldığını yazdı.

Toplam 210 milyon dolarlık maliyet
Yıldız Savaşları'nın yeni bölümünün 115 milyon dolara mal olduğunu bildiren Time, filmin reklam ve pazarlaması için ise 95 milyon dolar bütçe ayrıldığını belirtti.

Film ürünlerinden 9 milyar dolarlık gelir
Haberde, filmin ilk bölümünde Obi-Wan karakterini canlandıran Ewan McGregor ile son bölümde canlandıran Alec Guinness arasında ise 29 yaş fark bulunduğunu belirtti. Dergi, bugüne kadar filmle ilgili ürünlerin satışından ise 9 milyar dolar kazanıldığına da değindi.
Yayın tarihi: 02.05.2005
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.