Magazin

Yıldırımdan korunmanın yolları

Yıldırımdan korunmanın yolları

Yıldırım düşmesiyle genelde tarlada, bisiklet üstünde, ata binerken, dağa tırmanırken, balık tutarken, ağaç altındayken, telefonla konuşurken, yüzerken ya da küçük teknelerle denizde karşılaşılıyor.

Doğu Akdeniz Çevrecileri Dernekleri Ortak Sekreteri Oktay Demirkan, "Nerede olursanız olun öncelikle yıldırımdan korunmak için 30'da 30 kuralına uyun" diyerek "Şimşek çaktıktan sonra 30 saniyeden daha az bir süre içinde gök gürültüsünü duyarsanız en son gök gürültüsünden 30 saniye geçene kadar tehlike içindesiniz" uyarısında bulundu.

Demirkan, bu kural uygulanışında yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

Tehlike durumunda ya hızla alçak bir yere kaçın ya da çömelin.

Asla yere yatmayın.

Eğer yüksek ve düz bir yerdeyseniz başınızı mümkün olduğu kadar alçakta tutun.

Bazen elektrik yönünün büyük kısmı yıldırımın çaktığı noktanın yakınındaki yüzeyde yoğunlaşır. Bu yüzey akımı vücuda geçerek ölüme veya yaralanmaya sebep olabilir.

Yılın bu dönemlerinde özellikle yağışlarla birlikte yıldırım oluşumunun yoğunlaştığını kaydeden Demirkan, gök gürültülü ve şimşekli bir fırtınanın hüküm sürdüğü hava koşullarında sığınılabilecek bir bina yaa otomobil aranması gerektiğini, bunların olmaması durumunda mağara, kuru hendek, vadi ve kanyon gibi yerlere girilmesi önerisinde de bulundu.

Sığınılabilecek yer yoksa bulunduğunuz alandaki en yüksek cisimden uzak durulması'' uyarısında bulunan Demirkan, dikkat edilmesi gereken öteki kuralları şöyle sıraladı:

Asla tek olan bir ağacın altına girmeyin.

Balık oltası, kazma ve kürek gibi araçları elinizde bulundurmayın.

Grup halindeyseniz birbirinizden en az 1,5 metre uzakta durunuz.

Banyo yapmayın.

Metal borulardan uzak durun ve elektronik ev aletlerinin fişini çekin.

Fırtına anında gerekmedikçe kablolu telefonla konuşmayın.

Seyahatteyseniz taşıtın içinde kalın. Üstü kapalı otomobiller yıldırımdan korunmak için bulunabilecek en güvenli yerlerden biridir.
Yayın tarihi: 14.06.2002
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.