Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yıldırım Bayezid'e ait kılıç bulundu

Yıldırım Bayezid'e ait kılıç bulundu

Hollandalı bir bilim adamı, Arnavutluk Ulusal Tarih Müzesi'nde, Sultan 1. Bayezid'e ait bir kılıç bulduğunu söyledi.

Hollanda'daki Utrecht Üniversitesi'nde, İslam Dilleri ve Kültürü bölümü başkanı Frederick De Jong, Tiran'daki müzede yaptığı araştırma sırasında, koleksiyondaki bir kılıcın Sultan Bayezid'e ait olduğunu belirledi.

Tek kılıç olabilir
De Jong, üzerinde altın kakma yazılar bulunan 15. yüzyıldan kalma çelik kılıcın, usta bir işçilik örneği olduğunu söyledi. Üzerinde, "Kudretli Sultan Bayezid Han" yazısının bulunduğu kılıcın, bütün dünyada Sultan Bayezid'e ait bugüne dek korunmuş tek kılıç olabileceği belirtiliyor.

Önemli bir belge
Hollandalı bilim adamı, bir süredir müzenin restorasyon bölümünde bulunan kılıcın, her yönüyle çok yüksek kalitede yapıldığını ve çok önemli bir tarihi belge olduğunu belirtti.

Arnavutluk'ta, komünist rejim döneminde, ailelere ait bir çok tarihi esere ve koleksiyona el konulduğu ve bu eserlerin müzeye getirildiği kaydedildi. Müzede yaklaşık 60 yıldır korunan kılıçlar üzerindeki yazıların daha önce incelenmediği ifade ediliyor.
Yayın tarihi: 01.10.2004
515
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.