Magazin

Yılda 7 milyon çocuk istismara uğruyor

Yılda 7 milyon çocuk istismara uğruyor

Dünyada her yıl 7 milyon çocuk fiziksel istismara uğruyor. Türkiye'de oran yüzde 33.

İzmir Yerel Gündem 21 Aile Sağlığı Sokak Çocukları Çalışma Grubu´nca düzenlenen "İzmir´de Güç Koşullarda Yaşayan Çocuklar Konusunda Çalışan Birimlerarası Eşgüdüm ve İşbirliği Sempozyumu" başladı.
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Erermiş, çocuk sağlığını, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen davranışların tümünün,"çocuk istismarı kapsamına" girdiğini söyledi.
Erermiş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her yıl dünyada 7 milyon çocuk, fiziksel istismara uğruyor. Ülkemizde 8 ili kapsayan ve 4-12 yaş arasındaki çocuklara yapılan bir çalışmada, yüzde 33 oranında çocuk istismarı yapıldığı tespit edildi."
Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Bülent Utlu, "Alo 183 Kadın", "Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı" ve "Sokak Çocukları Çalışma Grubu" ile, güç koşullarda yaşayan çocuklara yardım eli uzattıklarını belirtti.
"Sokak Çocuklarını Koruma ve Çocuklar Geleceğimizdir" Derneği Üyesi Avukat Neşecan Hürtürk de, eğitimin ve çocuk rehabilitasyon merkezlerinin çalışmalarının "önemli" olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 05.03.2003
368
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.