Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yılda 5 bin kadın namus kurbanı

Yılda 5 bin kadın namus kurbanı

BM Nüfus Fonu'nun araştırmasına göre her yıl dünyada 5 bin kadın "namus cinayeti"ne kurban gidiyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun yaptığı bir araştırmaya göre her yıl dünyada yaklaşık 5 bin "Namus temizlemek" adına aile yakınları tarafından öldürülüyor.

Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü'nden BM Nüfus Fonu özel raportörünün araştırmasına dayanılarak verilen bilgiye göre, yargılama sürecine girmeden, keyfi olarak işlenen cinayetler daha çok geri kalmış ülkelerde görülüyor.

Türkiye başı çekenler arasında

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 14 ülke namus cinayetlerinde başı çekiyor.

Araştırmada 1999'da dünyada nüfus cinayetlerinin en çok "rapor edildiği" ülkeler arasında, Bengladeş, Brezilya, Ekvator, Mısır, Hindistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Fas, Pakistan, İsveç, Türkiye, Uganda ve İngiltere geliyor.

Araştırmada, namus cinayetlerinin özellikle geri kalmış ülkelerde toplumsal bir onay gördüğü, katillere daha esnek davranıldığı vurgulanırken, bu tür uygulamaların daha çok İslam toplumlarında ortaya çıktığı iddia edildi.

Araştırmada ayrıca İslami lider ve akademisyenlerin bu tür cinayetleri kınadıkları, dinsel kökene sahip olduğu iddiasına da karşı çıktıkları kaydedildi.

BM özel raportörü 1999'da sadece Pakistan'da bin dolayında kadının namus saldırısının kurbanı olduğunu belirtti.

"Kadın ailenin malıdır"

Araştırmada, bu tür cinayetlerin "Kadının ailenin malı olduğu" inanışından kaynaklandığı belirtilirken, "Kadının fazileti, korunması gereken başlıca sorunlardan biri" kabul ediliyor.

Yasalar suçtan yana

Araştırmada, bazı ülkelerde yasaların, kadınların bu tür hareketleriyle toplumsal kültürel normlarını sarstıkları ve suçu tahrik ettikleri gerekçesiyle suçluların daha az ceza alarak ödüllendirilmelerini sağladığı belirtiliyor.

Örneğin Ürdün Ceza Yasası'nın 340'ıncı maddesi bir kişinin karısını ya da kadın yakınlarını zina yaparken yakalaması ve öldürmesi durumunda hafifletici neden bulunduğuna hükmediyor.

Suriye Ceza Yasası'nın 548'inci maddesi de aynı nedenden öldürme ve yaralamalarda esneklik tanıyor. Bu yasa ayrıca bir kadını diğer bir kişiyle şüpheli durumda yakalarken öldüren kişilere ceza indirimi getiriyor.
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.