Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yılda 200 bin turist çamura koşuyor

Yılda 200 bin turist çamura koşuyor

Muğla Köyceğiz'deki özel düzenlenmiş çamur banyosu alanları, yılda 200 bine ulaşan ziyaretçi sayısıyla alternatif turizm sektörünün gözde mekanı oldu.

Çamur, Türkiye'nin önemli turizm gelirlerinden biri haline geldi. Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki özel düzenlenmiş çamur banyosu alanları, yılda 200 bine ulaşan ziyaretçi sayısıyla alternatif turizm sektörünün gözde mekanı oldu. Bölgede, kayaların arasından çıkan ve klorür, sodyum, hidrojensülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içeren 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarını her gün yaklaşık 3 bin turist ziyaret ediyor.

Geçmişte yöre halkına şifa dağıtan, özellikle romatizma, siyatik ve cilt hastalıkları şikayetleri olanların çadır kurup günlerce kür uyguladığı çamur banyoları, günümüzde turistlere eğlence amaçlı hizmet veriyor.

Çamur, duş ve kaplıca
Özel tekne turları ile Dalyan'daki çamur banyosu tesislerine gelenler 3 milyon lira giriş ücreti ödüyor. Çamur banyosunun yapıldığı havuza girerek vücutlarını çamurla kaplayan turistler, daha sonra bir süre güneşte bekleyerek çamurun üzerlerinde kurumasını sağlıyor. Çamurları temizlemek için alınan duşun ardından son durak ise 30 dakika kalınması önerilen kaplıca havuzu oluyor.

Ünlüler de çamura bulandı
Çamur banyosunun ziyaretçi sayısının her yıl daha da artmasının en önemli etkenlerinden biri de bölgeyi yatları ile ziyaret eden ünlü isimler. İngiltere kraliyet ailesinden kardeşi Prenses Margareth, Prenses Anne, İspanya Prensi Felipe de Carlos ile eşi Prenses Alexia, Dustin Hoffman, Jack Nicholson, Sting ve David Bowie ile UEFA Başkanı Lennart Johansson bölgenin çamuruna bulanmış simalardan sadece birkaçı.

Tadına bakan turizm elçisi oluyor
Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, ellerindeki bu değerin uluslararası tanıtımı için büyük çaba gösterdiklerini, katıldıkları fuarlarda bölgenin sembolü Caretta Caretta kaplumbağalarının yanı sıra, çamur temasını da ön plana çıkardıklarını söyledi.

Bölgelerinde 3 bin kişilik bir uluslararası kamp organize ettiklerini bildiren Erbay, sekiz ülkeden gelen konuklarını gruplar halinde Sultaniye Kaplıcaları'ndaki çamur banyolarına götürdüklerini belirtti. Erbay, "Çamurumuza giren herkes gönüllü turizm elçimiz oluyor" diye konuştu.
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.