Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yılda 2 milyon kişiyi kandırıyorlar

Yılda 2 milyon kişiyi kandırıyorlar

ABD'de açılan bir müzeyi gezenlere, 'Burada gördüklerinizin ya da duyduklarınızın hepsine inanmayın' uyarısı yapılıyor. Çünkü bu müzenin adı 'Ulusal Yalancılar Şöhret Kaldırımı' ve içinde sergilenenlerin rasyonel hayatla bir ilgisi yok.

Küratör ve komedyen Roger Welsch tarafından bir hediye dükkânının arka tarafına açılan müzede sergilenenler arasında, iki taraflı çekiç, inek yetiştirmek için inek tohumu, elektrikli burun maşası gibi nesneler var. Welsch müzenin 'kandırma ve yalancılığa' adandığını söylerken, gerçek hayatta yer alamayacak 'yalandan eserleri' görmek için yılda 2 milyon ziyaretçi geliyor.

Bu müzeyi oluşturma fikri ise 1986 yılında çıkmış. Hediye dükkânına geldiğinde duvarlarında Amerikan başkanlarının fotoğraflarını gören Welsch, yerin sahibi olan Eric Nielsen'e bu fotoğrafları niye astığını sormuş. Nielsen soruyu, "Washington hiç yalan söylemezdi, Johnson hiç doğru söylemezdi, Nixon ise ikisinin arasındaki farkı bilmiyordu" diye yanıtlamış. Bunun üzerine Welsch burada bir 'Yalancılar Şöhret Kaldırımı' kurulmasını önermiş.

Aynı zamanda bir yazar olan Welsch'in "Kadınlar Hakkında Öğrendiğim Her Şeyi Traktörümden Öğrendim' adında bir de kitabı bulunuyor. Welsch, sergilenen parçaların birçoğunun okurlarından geldiğini de söylüyor.
(Radikal)
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.