Magazin

"Yıkanmaktan da korkulur mu?" demeyin

"Yıkanmaktan da korkulur mu?" demeyin

Normalde korkulmayacak bir durum ya da nesne karşısında ortaya çıkan korku olarak tanımlanan fobiler, günümüzde birçok insanın yaşamını güçleştiriyor. Fobiler arasında "Bunlardan da korkulur mu?" diyecek türden olanlar da bulunuyor.

Dünyada en yaygın görülen fobi türünün "sosyal fobi" olduğunu belirten SSK Erzurum Bölge Hastanesi Asabiye Servisi Şefi Dr. Mehmet Yavuz, fobilerin pek çoğunun nedenin ölüm korkusu olduğunu söyledi.

Sosyal fobinin Türk toplumunda da yaygın olarak görüldüğünü ve tedavi edilmesi gerektiğini anlatan Yavuz, toplumla entegrasyon kuramayan ve kendini toplumdan soyutlayan kişilerin, sahip oldukları bu korkunun karakteristik bir özellik olarak algılandığını ifade etti. Özelikle bayanlarda baskın olan bu korkunun tedavi edilmesi gerektiğini kaydeden Yavuz, "Sosyal fobi bayanlarda daha fazla görülse bile tedavi için gelenlerin çoğunluğunu erkekler oluşturuyor" dedi.

"HASTANE KAPILARINI AŞINDIRIYORLAR"
Çok marjinal kalan fobi türlerinin bulunduğunu ifade eden Dr. Yavuz, temelinde ölüm korkusu yatan korkuların, insanları hastalık hastası yaptığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Günümüzde hastalık hastası olanların sayısı giderek artıyor. Bu kişiler en ufak rahatsızlıklarında hastanelere koşar, tahlil yaptırmak için sıraya giriyorlar. Bu tür fobik rahatsızlıkları olanlarhastane kapılarını aşındırıyorlar. Bu tür hastalarla her gün karşılaşıyoruz."

İŞTE İLGİNÇ FOBİLER...
Yüzlerce fobi türü arasında ilginç olanlardan bazıları şöyle:

Ablütofobi (Yıkanmadan korkma), Amnezifobi (Hafızasını kaybetmekten korkma), Arakibutirofobi (Yer fıstığı ezmesini yerken damağa yapışmasından korkma), Batrakofobi (Kurbağa, semender gibi amfibyen hayvanlardan korkma), Bibliofobi (Kitap korkusu), Eisoptrofobi (Aynalardan korkma), Filemafobi (Öpmekten ya da öpüşmekten korkma), Filofobi (Sevmekten, aşık olmaktan korkma), Geliofobi (Gülme korkusu), Haptofobi (Dokunulmaktan korkma), Koulrofobi (Palyaçodan korkma), Ksantofobi (Sarı renkten korkma), Lökofobi (Beyaz giymekten korkma), Peladofobi (Kel insanlardan veya kel olmaktan korkma), Pogonofobi (Sakaldan ya da sakallı kişilerden korkma), Pteronofobi (Kuş tüyünden korkma), Politikofobi (Politikacılardan korkma), Pupafobi (Kuklalardan korkma), Triskaidekafobi (13 sayısından korkma), Venüstrafobi (Güzel kadınlardan korkma).
(AA)
Yayın tarihi: 11.01.2003
580
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.