Magazin

Yıka elini, anneni kandıramazsın!

Yıka elini, anneni kandıramazsın!

Teknoloji, temizliğin hizmetinde yepyeni ufuklar açıyor. Yakında titiz ve şüpheci anneler çocuklarının ellerini iyi yıkayıp yıkamadığını, ışın teknolojisiyle anlayacak.

ABD'li eMerge Interactive firması, ellerin yeterince temiz olup olmadığını gösteren cihazıyla hijyen meraklılarının gönlünü rahatlatacak. Mavi ışık yöntemiyle ellerdeki kalıntıları tarayan cihaz, bir el kurutma makinesi büyüklüğünde.

Aslında bu teknoloji, halihazırda mezbahalarda kullanılıyor. Etlerdeki görünmeyen bakterileri tespit eden cihaz, yıl sonunda hastane ve restoran çalışanlarının el temizlik kontrollerinde kullanılmak üzere piyasaya sürülecek. Hatta kimlik kartları kullanılarak, hangi çalışanın ne kadar temiz olduğunun tespiti yapılacak! Her yıl milyonlarca yiyecek zehirlenmesi vakası görülen ABD'de bu yöntem, çalışanların hijyen kontrolü açısından pratik bir çözüm olarak tanıtılıyor. Cihazın umulduğu gibi hızla yaygınlaşarak evlere girmesi durumunda, bu kontrolden çocukların da nasibini alabileceği ortada.

Iowa Üniversitesi'nden Jacob Petrich ve ABD Tarım Bakanlığı'ndan iki bilim adamının geliştirdiği tarayıcı, özel bir dalga boyu kullanılarak, çok küçük boyutta kir kalıntılarını bile tespit edecek bir fluoresan ışık yayıyor ve e-coli gibi tehlikeli bakterileri taşıyabilecek bu kir artıkları, cihazın ekranında kırmızı bir noktacık olarak beliriyor. Cihazın mezbahalarda kullanılan versiyonu ise çok daha hızlı. Cihaz saatte ortalama 500 hayvanı inceleyerek paketlenen etlerde bakteri olup olmadığını tespit ediyor.

En az 20 saniye yıkamak gerek
Araştırmalara göre insanlar aslında ellerini nasıl yıkamaları gerektiği konusunda bilgisiz ya da ihmalkâr. Çoğu kişi parmak aralarını ya da tırnaklarını yeterince iyi temizleyemiyor. ABD hükümetinin vatandaşlarına önerdiği, el yıkama süresinin en az 20 saniye olması. Birçok araştırma el yıkarken çoğunlukla sabun bile kullanılmadığını gösteriyor.

Utah State Üniversitesi araştırmacılarından Janet Anderson, eğer lavabo yiyeceklerin hazırlandığı yere çok yakın değilse, çoğunlukla el yıkamanın es geçildiğini söylüyor. Amerikan El Yıkama Liderliği Forumu yöneticisi Jim Mann da yeni cihazın kullanıma sunulmasının büyük gelişme olduğu görüşünde. Teknolojinin tek eksik yanının, 'salmonella' gibi virüsleri tespit edememesi olduğunu söylüyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.04.2004
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.