Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yeşilçam Hollywood'u bitirdi

Yeşilçam Hollywood'u bitirdi

Türk Sineması, son dönemde büyük bir yükseliş trendine girdi.

Yeşilçam filmlerinin izlenme oranı yüzde 45'e ulaştı. Sinemasını yasa ile koruyan Fransa'da bile bu oran yüzde 40'ta kalıyor. Referans Gazetesi, bu sevindirici gelişmeyi sebep ve sonuçlarıyla masaya yatırdı.

Türk Sineması özellikle son iki yılda, film ve seyirci açısından büyük bir yükseliş içinde. Geçen yıl 27 film vizyona girdi. Bu yıl ise 1 Eylül'den bu yana vizyona giren film sayısı şimdiden 16'yı bulmuş durumda. "Cenneti Beklerken", "Eve Giden Yol", "Barda", "Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu" vizyon için sıradayken, çekimi tamamlanan ya da devam eden filmler de bayram ve yarı yıl tatillerini bekliyor.

Yerli filmlerin toplam seyirci içindeki izlenme oranı ise göz kamaştırıcı. 2005'te yüzde 42 olan izlenme oranı, bu yılın ilk 11 ayında yüzde 45'e yükselerek Avrupa'nın en yüksek rakamına ulaştı. Bu rakam, yasa ile sinemalarda gösterilecek filmlerin yüzde 40'ının yerli olması zorunluluğunun getirildiği Fransa'da bile yüzde 40'lar civarında. Bu ülkede 2004 yılında seyircilerin yüzde 39'unun yerli filmleri tercih etmesi, son 20 yılın en büyük rakamı oldu.

751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.